Brexit a sektor owocowo-warzywny: Brak paniki, świadomość zagrożeń

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 06 lipca 2016 15:27

Brexit a sektor owocowo-warzywny: Brak paniki, świadomość zagrożeń fot. shutterstock

Brexit brexitem, jednak życie toczy się dalej. Zapytaliśmy analityków oraz prezesów firm z sektora owocowo-warzywnego o potencjalny wpływ wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE na ten biznes i relacje handlowe obu krajów. Wnioski? Nie panikować, robić swoje! Jednak świadomość potencjalnych zagrożeń jest duża, podobnie jak silna jest wiara we własne siły polskich przedsiębiorców.

Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. twierdzi, że  nie należy oczekiwać załamania relacji handlowych pomiędzy polskimi producentami żywności a jej importerami z Wielkiej Brytanii. Ekspert twierdzi, że warunki prowadzenia biznesu w przypadku ewentualnego Brexitu nie zmienią się bowiem jeszcze przynajmniej przez kilka lat.

 Jego zdaniem zgodnie z wypowiedzią premiera Wielkiej Brytanii, D. Camerona ewentualne działania prawne zmierzające do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostałyby podjęte niezwłocznie po wyniku referendum wskazującego na Brexit. - Uważamy, że ustalenie warunków umowy określającej warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE jest skomplikowanym procesem, którego ukończenie najprawdopodobniej nie będzie możliwe w ciągu dwóch lat. Oznacza to, że Traktaty Unijne, w tym regulacje prawne pozwalające na swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału pomiędzy krajami UE będą obowiązywać Wielką Brytanię jeszcze przez kilka lat od ewentualnego podjęcia decyzji o Brexit w czwartkowym referendum. Dlatego też w mojej ocenie nie należy oczekiwać załamania relacji handlowych pomiędzy polskimi producentami żywności a jej importerami z Wielkiej Brytanii. Warunki prowadzenia biznesu w przypadku ewentualnego Brexitu nie zmienią się bowiem jeszcze przynajmniej przez kilka lat - dodaje ekspert.

Za to, zdaniem eksperta, istotny może być kanał kursu walutowego. - Uważamy, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie bowiem oddziaływało w kierunku obniżenia jej potencjalnego wzrostu gospodarczego, co będzie prowadziło do spadku fundamentalnego kursu równowagi funta. W naszej ocenie Brexit skutkowałby również wzrostem globalnej awersji do ryzyka, co miałoby negatywny wpływ na kursy walutowe rynków wschodzących, w tym złotego. W naszej ocenie skala potencjalnego osłabienia walut regionu względem euro byłaby mniejsza niż w przypadku kursu funta wobec euro - mówi Jakub Olipra.

W efekcie jego zdaniem doszłoby do umocnienia złotego względem funta i pogorszenia konkurencyjności cenowej polskiej eksportu do Wielkiej Brytanii. - Dlatego też uważam, że kanał kursowy byłby jedynym czynnikiem wpływu Brexitu na polskich eksporterów żywności. Niemniej jednak biorąc pod uwagę bardzo silną konkurencyjność cenową polskiego eksportu żywności wpływ ewentualnego umocnienia złotego względem funta byłby w mojej ocenie ograniczony. Co więcej, osłabienie złotego względem euro oddziaływałoby w kierunku poprawy cenowej konkurencyjności polskiego eksportu do krajów strefy euro, co dodatkowo mogłoby skompensować niższy import polskiej żywności ze strony Wielkiej Brytanii - zapewnia Jakub Olipra.

Z kolei Stefan Grzyb z zespołu sprzedaży i produktów sektora rolno-spożywczego PKO Banku Polskiego, twierdzi, że potencjalnie Brexit może mieć istotny wpływ na rozwój polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii. Według szacunków GUS w 2015 roku Wielka Brytania była naszym drugim, po Niemczech, największym rynkiem eksportowym z 7 proc. udziałem. Rola tego rynku dla sektora rolno-spożywczego była jeszcze większa, gdyż eksport produktów żywnościowych stanowił ponad 15 proc. łącznego eksportu do tego kraju. Co dodatkowo ważne, eksport na Wyspy Brytyjskie wykazywał silne tendencje wzrostowe i udział tego kraju systematycznie rósł w ostatnich latach - mówi  Stefan Grzyb.

Jego zdaniem Wielka Brytania zawsze należała do tych bardziej otwartych gospodarek, i tego stanu nie będzie łatwo zmienić. Również w obliczu wielkości brytyjskiego rynku, nie jest niczyim interesem budowanie nadmiernych barier w wymianie handlowej.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM