Branża spożywcza o projekcie ustawy ws. walki z nieuczciwymi praktykami

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 10 sierpnia 2016 14:42

Branża spożywcza o projekcie ustawy ws. walki z nieuczciwymi praktykami fot. shutterstock

- Każda nieuczciwa praktyka powinna być eliminowana. Jesteśmy więc za podejmowaniem wszelkich działań regulujących współpracę biznesową. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzrosną szanse na podbój rynku mniejszych polskich firm, które mają zdecydowanie słabszą siłę przebicia niż zagraniczne koncerny – podczas gdy jakość oferowanych produktów nie odbiega od zagranicznych - mówi Łukasz Kotaniec, członek zarządu firmy Kotaniec – producenta sosów Folwark.

Poprosiliśmy kilku przedstawicieli sektora spożywczego o opinię na temat przyjętego ostatnio przez rząd projektu ustaw ws. przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie handlowym. 

Jak ta sytuacja wpłynie na praktyki sieci handlowych? - Trudno przewidzieć. Możemy mieć jedynie nadzieje, że dzięki temu sieci będą rozszerzać współpracę z polskimi dostawcami, a producenci skupią się na zwiększaniu dystrybucji i wzrostach sprzedaży. Polscy konsumenci zasługują na to, żeby mieć pełną dostępność do rodzimych produktów, których coraz częściej poszukują. Jeśli tak się stanie wróżę bardzo dobrą przyszłość nie tylko naszej firmie ale innym - mniejszym, których rozwój siłą rzeczy jest hamowany przez czynniki niezależne od nich - mówi Łukasz Kotaniec.

Michał Lasocki, prezes firmy Intenson Europe, która produkuje superfoods, jest zdania, że ustawa trafi raczej tylko w nieuczciwych sprzedawców chcących coś dodatkowo ugrać na transakcji. - W mojej opinii te zmiany powinny pomóc w konkurencyjnym traktowaniu mniejszych podmiotów i zerwaniu monopolu dużych korporacji - dodaje szef Intenson.

Z kolei Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA, przypomina, że nieuczciwe praktyki nie są czymś nowym w łańcuchu dostaw. Niemniej jednak temat ten stał się szczególnie istotny w obliczu niskich cen żywności, które sprawiają, że uczestnicy łańcucha dostaw, zwłaszcza na jego początkowym i środkowym odcinku są bardziej podatni na ewentualne nieuczciwe zachowania ze strony swoich partnerów handlowych.

Więcej czytaj w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM