Branża sokowo-napojowa zaniepokojona projektem wysokich stawek za pobór wody

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 03 lipca 2016 11:41

Branża sokowo-napojowa zaniepokojona projektem wysokich stawek za pobór wody fot. shutterstock.com

Krajowa Unia Producentów Soków oczekuje wyważenia ostatecznych decyzji co do wysokości opłat za pobór wody przez firmy produkujące napoje. - Bardzo mocno będziemy w gronie innych branż napojowych do tego przekonywać - mówi serwisowi Julian Pawlak, prezes KUPS.

- Na dzisiaj nie mamy jeszcze oficjalnego stanowiska producentów skupionych w naszej organizacji. Przekazaliśmy nową propozycję rządową do konsultacji w branży i oczekujemy na opinie, które w zbiorczej formie przekażemy do resortów odpowiedzialnych za nowelizację prawa wodnego - dodaje Julian Pawlak.

 Jak podkreśla, znowelizowany projekt ustawy z proponowanymi stawkami nie rozwiązuje problemu wszystkich producentów korzystających z wody.

- Mamy oto nowy projekt, który uspokoił część środowisk, które uznały zmiany opłat za niezbyt drastyczne. Do nich na pewno nie należy szeroko pojęta branża napojowa, dla której stawki rosną drastycznie i w takiej wysokości będą miały wpływ na rentowność, która u większości producentów już jest niska. Przełożenie zaś dodatkowego kosztu wody do ceny produktu wpłynie na zmniejszoną konkurencyjność napojów. Polskie firmy w dużej mierze produkują napoje dla sieci, sprzedawane później w marketach za granicami i te produkty mogą przegrać cenowo z ofertą z innych krajów. A to negatywnie odbije się na wielkości produkcji w kraju i co za tym idzie, na wysokości podatków odprowadzanych do budżetu. Dlatego oczekujemy wyważenia ostatecznych decyzji co do wysokości opłat i bardzo mocno będziemy w gronie innych branż napojowych do tego przekonywać - komentuje Julian Pawlak.

Przypomnijmy, w najnowszej wersji projektu nowego Prawa wodnego obniżono stawki maksymalne za pobór wody dla producentów żywności (o 1/3 w stosunku do projektu z kwietnia br.), ale nie dla producentów napojów, które będą wynosić 8,20 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej oraz 4,10 zł za 1 m3 pobranej wody powierzchniowej. Co ciekawe, jeśli producent czerpie wodę z miejskich wodociągów i oddaje ścieki do miejskiej sieci, to będzie płacił stawkę wg cennika przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego (znacznie niższą niż 8,2 złote za 1 m3). Te stawki będą obowiązywać firmy, które mają własne ujęcia i własne oczyszczalnie ścieków.

Czytaj także: Prawo wodne: Najbardziej złagodzono planowane podwyżki dla rolników

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM