Branża owoców i warzyw w Polsce Wschodniej - połączenie tradycji z innowacyjnością

Autor: www.sadyogrody.pl 09 września 2016 12:15

Branża owoców i warzyw w Polsce Wschodniej - połączenie tradycji z innowacyjnością We wschodnich regionach Polski działa wiele zakładów przetwórstwa owoców i warzw

Na przykładzie branży owocowo-warzywnej widać, że wschodnia część Polski to nie tylko dostawca taniego i jakościowego surowca, ale także przetwórca, który umiejętnie łączy tradycję z innowacyjnością. O wyzwaniach dla sektora rolno-spożywczego będziemy rozmawiać podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (22-23 września).

Polska Wschodnia nie jest regionem jednorodnym pod względem produkcji rolnej. - Lubelszczyzna to znaczący rejon produkcji chmielu, tytoniu oraz produkcji ogrodniczej - owoców miękkich, jabłek, warzyw. Niemniej jednak produkcja owoców miękkich prowadzona jest też w pozostałych województwach. Białostocczyzna specjalizuje się w produkcji mleka, trzody, zbóż. Podkarpacie, województwo o najmniejszej z tych województw średniej powierzchni gospodarstwa, nie ma natomiast zdecydowanej specjalizacji w produkcji rolniczej. W ślad za specjalizacjami w produkcji idzie przetwórstwo – wymienia Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Sektor rolno‐spożywczy wskazywany jest w „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020” jako jedna z makroregionalnych specjalizacji. Jednak rolnictwo wschodniej Polski w porównaniu z pozostałymi częściami kraju odznacza się silnym rozdrobnieniem struktury obszarowej. Przez inwestorów spożywczych bywa traktowany jako duży dostawca surowca wysokiej jakości z czystych, często tradycyjnych upraw i hodowli. Z drugiej strony – w regionie działa wiele przetwórni, także o charakterze lokalnym, które wykorzystują te właściwości rolnictwa.

Widać to na przykładzie choćby branży owoców i warzyw, które chętnie są uprawiane zarówno na Podlasiu, jak i Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu. Nie wszyscy sadownicy i ogrodnicy z regionu wykorzystali szanse na pozyskanie dotacji unijnych i budowę silnych grup producentów, ale – z drugiej strony - tu wyjątkiem jest lubelsko-sandomierski region sadowniczy. Stąd na Wschodzie działa kilka większych firm przetwórczych, często z kapitałem zagranicznym wybudowanych lub zmodernizowanych w ostatnich kilkunastu latach, często ze wsparciem ze środków publicznych (np. Ybbstaler, SVZ Poland, Materne), ale też kilka grup producentów tłoczy soki (np. Lubsad) czy też konsoliduje się z konsorcja, które podbijają egzotyczne rynki eksportując tam wysokiej jakości jabłka czy borówki (LubApple). Warto dodać, że w regionie działa też sporo mroźni – zarówno polskich, jak i zagranicznych (np. PW Profesjonal, BioConcept Gardenia, Eskimos).

WIĘCEJ INFORMACJI NT. WSCHODNIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO - WWW.WSCHODNIKONGRES.EU.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM