Brakuje rąk do pracy. Będzie problem z pracownikami sezonowymi

Autor: Agrobiznes w TVP 24 maja 2016 14:26

Brakuje rąk do pracy. Będzie problem z pracownikami sezonowymi Sezon truskawkowy rozpoczęty. O zbioru owoców potrzeba wielu pracowników. Niestety rzadko są to Polacy. / fot. shutterstock

Będzie trudniej o pracowników z zagranicy. Ministerstwo pracy planuje wprowadzić nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Rolnicy i sadownicy biją na alarm. Ich zdaniem to cios w branżę, która i tak ma już problem ze znalezieniem rąk do pracy – podaje Agrobiznes w TVP.

Sezon truskawkowy rozpoczęty. Do zbioru owoców potrzeba wielu pracowników. Niestety rzadko są to Polacy. W powiecie Płońskim liczba pracowników sezonowych z Ukrainy jest rekordowa. W zeszłym roku zarejestrowano tu ponad 60 tys. obcokrajowców. W tym – już 40 tys.

Po zmianie przepisów i wdrożeniu unijnej dyrektywy zasady się zmienią. Dotyczy to pracowników z Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji. Między innymi mają wzrosnąć stawki wynagrodzeń dla pracowników. Jednak obecnie obowiązujące niższe stawki zazwyczaj są dla obcokrajowców korzystne.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM