Brakuje chętnych do prac sezonowych. Sytuację ratują Ukraińcy

Autor: Dziennik Wschodni 20 czerwca 2016 10:47

Brakuje chętnych do prac sezonowych. Sytuację ratują Ukraińcy Program Rodzina 500 plus może przyczynić się do mniejszego zainteresowania pracami sezonowymi. / fot. shutterstock

Program Rodzina 500 plus może przyczynić się do mniejszego zainteresowania pracami sezonowymi. Niektórzy rolnicy w Lubelskiem narzekają, że brakuje chętnych chociażby do zbioru truskawek. Sytuację ratują Ukraińcy - podaje Dziennik Wschodni.

Jak przyznaje rolnik z powiatu biłgorajskiego, generalnie jest ciężko znaleźć pracownika.Potrzebuje też – i już dał ogłoszenie – pracowników do zbioru malin od 1 sierpnia. Ci, którzy się zgłaszają, bardzo wydziwiają. A to im stawka nie pasuje, a to to, że trzeba zrywać truskawki. Inni zaś obiecują, że przyjdą i nie przychodzą. Nie wiem, czy do zbioru malin nie wynajmie kombajnu. 

Inne spostrzeżenia ma zaś plantator z powiatu łukowskiego, który osoby do zbioru truskawek już znalazł. Jak mówi, ma stałych pracowników, a poza tym sytuację ratują Ukraińcy.

Większą liczbę pracowników z Ukrainy widać po danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. Obywatele Ukrainy są zatrudniani zarówno w rolnictwie – powiat kraśnicki uchodzi za polskie zagłębie malinowe – jak też w budownictwie.

Tymczasem specjaliści przyznają, że w związku z programem Rodzina 500+ możemy mieć do czynienia z obniżeniem aktywności zawodowej Polaków. Część osób objętych dofinansowaniem może zrezygnować nie tylko z dodatkowych zajęć, ale też pracy zawodowej i pozostać w domu.

Więcej w Dzienniku Wschodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM