Brak zgody w kwestii powołania jednej inspekcji żywnościowej

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 maja 2016 08:54

Brak zgody w kwestii powołania jednej inspekcji żywnościowej Ministerstwa jednak spierają się co do tego, jak połączyć instytucje / fot. shutterstock.com

Na powołanie jednej instytucji nadzorującej bezpieczeństwo żywności nie można patrzeć pod kątem instytucji – wskazują posłowie. Ministerstwa jednak spierają się co do tego, jak połączyć instytucje i ustalić kompetencje i podległość nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności – czytamy na www.farmer.pl.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada szybkie uchwalenie ustawy, rozpoczynającej proces połączenia inspekcji obsługujących rolnictwo, mającej „od pola do stołu” badać żywność.

Jak jednak wynika z dyskusji toczonej podczas niedawnego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stan uzgodnień w tym zakresie nie jest wcale obiecujący.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że nowa Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności będzie podlegać ministrowi rolnictwa – tak jest w jednej trzeciej państw UE.

Jednak zdaniem Ministerstwa Zdrowia istnieje wysokie ryzyko, że jeśli to będzie jedna inspekcja, konsolidująca inspekcje nadzorujące łańcuch żywnościowy, jakość żywności, zdrowie i dobrostan zwierząt, zdrowie roślin i nasiennictwo, to przy tak szerokim obszarze działań, bezpieczeństwo żywności stanie się tylko jednym z elementów systemu – mówiono podczas obrad KRiRW.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM