Boguta: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców pogorszą naszą konkurencyjność

Autor: Aneta Gwara / www.sadyogrody.pl 28 czerwca 2016 09:30

Boguta: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców pogorszą naszą konkurencyjność Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. / fot. PTWP

- Jeżeli przepisy zawarte w nowej ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców będą wiązały się z dodatkowymi opłatami, utrudnieniami ilościowymi, to będzie pogarszać się nasza konkurencyjność poprzez zwiększanie kosztów produkcji i poświęcanie czasu na urzędnicze mitręgi – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Według niego, obecnie jesteśmy w sytuacji, gdzie w wielu gatunkach owoców i warzyw cieszymy się z ilości wyprodukowanych ton, a sprzedajemy głównie dlatego, że jesteśmy konkurencyjni cenowo przez niższe koszty pracy. - Kraje Europy Zachodniej broniąc się przed nami, zachęcają Komisję Europejską do wprowadzania rozwiązań zwiększających koszty pracy w naszej części Europy – twierdzi.

- Wszelkie utrudnienia w dostępie, szczególnie Ukraińców, do rynku pracy w Polsce i podnoszenie kosztów pracy, będą negatywnie wpływać na opłacalność naszej produkcji. Ten i cały szereg innych czynników może doprowadzić do rezygnacji z zajmowania się produkcją. W przypadku jabłek będzie to trzecia rewolucja w produkcji i dystrybucji jabłek. Ofiary tej rewolucji z całą pewnością będą w postaci zaprzestawania produkcji przez szereg gospodarstw, właśnie z powodów ekonomicznych – mówi Boguta.

Według niego tą rewolucję przetrwają producenci najlepiej zorganizowani, najwięksi, tacy, którzy będą potrafili wyprodukować produkty najwyższej  jakości i będą umieli funkcjonować na rynku krajowym i zagranicznym. – Producenci, którzy nie dostosują swojej produkcji do obecnych i przyszłych wymogów, mogą mieć bardzo realne problemy – skomentował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM