Bezwizowo granicę UE przekroczyło już ponad 1100 obywateli Ukrainy

Autor: PAP 12 czerwca 2017 11:22

Bezwizowo granicę UE przekroczyło już ponad 1100 obywateli Ukrainy fot. shutterstock

Ponad 1100 obywateli Ukrainy przekroczyło bez wiz granicę UE do godz. 15 (14 czasu polskiego) - poinformowała w niedzielę państwowa służba graniczna Ukrainy. UE zniosła wizy dla obywateli tego kraju od północy z soboty na niedzielę.

"Dzisiaj granice przekroczyło 28 tys. osób (...). A do godz. 15 już ponad 1100 naszych współobywateli przekroczyło granice państwową z krajami Unii Europejskiej bez wiz" - podała na swym oficjalnym profilu na Facebook ukraińska Państwowa Służba Graniczna.

Wraz z rozpoczęciem ruchu bezwizowego wjazdu odmówiono pięciu obywatelom Ukrainy. Jeden z nich przedstawił straży granicznej stary paszport (nie biometryczny) bez wbitej wizy. Także jedno dziecko, z rodzicami posiadającymi paszporty biometryczne, miało zwykły paszport bez wizy. Nie wpuszczono też trzech osób z zakazem wjazdu do państw UE z powodu wcześniejszego pobytu tam po upływie ważności terminu wizy.

Porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do UE podpisano 17 maja. Od niedzieli Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Obywatele Ukrainy, którzy chcą wjechać do UE muszą mieć ważny paszport biometryczny, ale też uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, dysponować wymaganymi środkami finansowymi (w Polsce 300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu) oraz mieć ubezpieczenie. Osoby takie nie mogą także widnieć w bazach danych jako te, którym - z różnych przyczyn - odmówiono wcześniej wjazdu, oraz nie mogą zostać uznane za zagrażające porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznego.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem, że będą mieli odpowiednie dokumenty, np. oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM