Będzie problem z zatrudnianiem pracowników w rolnictwie?

Autor: Polskie Radio 27 marca 2017 08:24

Będzie problem z zatrudnianiem pracowników w rolnictwie? fot. shutterstock

Według wyliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w rolnictwie indywidualnym potrzebnych jest rocznie od 450 do 500 tysięcy pracowników sezonowych. Obecnie ich zatrudnianiu sprzyjają przepisy prawa, które jednak Bruksela, w trosce o bezpieczeństwo unijnych obywateli, chce zaostrzyć - informuje polskieradio.pl.

Dotychczas przy pozyskiwaniu pracowników bazowano na prostym oświadczeniu, które sadownik składał w Urzędzie Pracy, podkreśla Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczypospolitej.

Z niepokojem obserwujemy, że i w jednym przypadku, czyli pozyskiwania pracowników z Ukrainy mogą być utrudnienia, i w drugim przypadku mówi się o likwidacji umów o dzieło, co znacznie podwyższy koszty zawierania umów z pracownikami – przewiduje rozmówca Jedynki.

Projekt ustawy przewiduje odejście od systemu składania oświadczeń w Urzędzie Pracy. Nowe rozwiązanie będzie źródłem problemów, przewiduje Mirosław Maliszewski.

Proponuje się, aby te proste oświadczenia zastąpić zaświadczeniami wystawianymi przez starostę w oparciu o analizę lokalnego rynku pracy, co oznacza, że ten proces znacznie się wydłuży. Sadownik już nie będzie mógł na postawie prostego, jednostronicowego dokumentu pozyskiwać pracowników z Ukrainy. Ten system w początkowej fazie ograniczy dopływ siły roboczej i to w okresie największego zapotrzebowania na pracowników, czyli w okresach letnich i jesiennych, bo mówi się, że w tym czasie mniej więcej te przepisy wejdą w życie – uważa ekspert.

Więcej na polskieradio.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM