Będzie kolejny nabór wniosków o wycofanie produktów z rynku?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 marca 2016 09:41

Będzie kolejny nabór wniosków o wycofanie produktów z rynku? Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. shutterstock

- Nic mi nie wiadomo o kolejnym naborze wniosków na wycofanie owoców i warzyw z rynku. Na poziomie Unii Europejskiej nic się nie zmieniło. Nadal mamy te same ok. 300 tys. jabłek do wycofania, wiem, ze już blisko połowa tego limitu została wykorzystana – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Według niego, być może dodatkowy nabór będzie na tą ilość owoców, z których sadownicy dobrowolnie rezygnują. - To będzie jednak w mojej ocenie bardzo niewielka ilość – dodaje.

- My - jako Związek Sadowników - sygnalizowaliśmy tu i ówdzie (m.in. w Brukseli), że trzeba pilnie uruchomić kolejne, nowe transze, bo ta lada dzień będzie wykorzystana, a kryzys nie tylko nie został trwale zażegnany, ale może niebawem się pogłębić. Najlepiej byłoby uruchomić wycofywanie do biogazowi, bo ono nie ingeruje w normalny obrót rynkowy jabłkami – komentuje Maliszewski.

Jak mówi, kolejną kwestią jest przyśpieszenie wypłat tym, którzy już wykorzystali swój limit.  - Te osoby w zasadzie mogłyby już otrzymywać rekompensatę i wypłatę pieniędzy. Oczekiwanie do sierpnia to dla wielu gospodarstw brak środków na funkcjonowanie gospodarstwa. Będziemy w tej sprawie interweniować u ministra Jurgiela – zapewniał Mirosław Maliszewski.

Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego informuje, że w dniu 29 kwietnia 2016 r. na stronie internetowej ARR zostaną podane do publicznej wiadomości informacje o dostępnych ilościach produktów do rozdysponowania w ramach embargo. - Jeśli oczywiście takie ilości będą dostępne do rozdysponowania producentów - podkreśla.

Jak mówi, w takim przypadku nie wcześniej niż w dniu 30 kwietnia br. producenci będą mogli składać powiadomienia dla wskazanych produktów.

Powiadomienia najlepiej złożyć bezpośrednio we właściwym Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego.

Dziewulska-Siwek przypomina, że należy mieć na uwadze, że termin na przeprowadzenie operacji wycofania upływa z dniem 30.06.2016 r. Każdy producent składający ww. powiadomienie powinien pamiętać o tym terminie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM