Będą zmiany dla młodych rolników w rozporządzeniu o ARiMR

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 07 września 2016 09:00

Będą zmiany dla młodych rolników w rozporządzeniu o ARiMR Będą zmienione zasady uznawania kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa, / fot. shutterstock.com

Będą zmienione zasady uznawania kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa, niezbędne do uzyskania pomocy przez młodego rolnika, i zasady udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników na zakup ziemi - informuje Farmer.pl.

Już tylko na podpis premiera czeka rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zmienia m.in. zasady uznawania kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa, niezbędnych do uzyskania pomocy przez młodego rolnika, i wprowadza zmiany w zasadach udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników na zakup użytków rolnych.

Pierwsze mają na celu doprecyzowanie i dostosowanie niektórych kwalifikacji zawodowych młodych rolników do przepisów regulujących kwestie kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników”. „Proponowane przepisy dopuszczają możliwość dokumentowania kwalifikacji rolnika również przez staż pracy w rolnictwie, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub ubezpieczeniu społecznemu w innym państwie członkowskim z tytułu prowadzenia działalności rolniczej lub był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej. Wprowadzenie zmian zapewnia możliwość potwierdzenia posiadania kwalifikacji zawodowych w rolnictwie zdobytych w Polsce lub pozostałych krajach Unii Europejskiej i EFTA na podstawie stażu pracy w rolnictwie” – tak uzasadniono nowelizację.

Druga zmiana dotyczy kredytów dla młodych rolników na zakup użytków rolnych. Częściowa spłata kapitału kredytu bankowego nie będzie przysługiwała do kredytów na zakup użytków rolnych, jeżeli umowa sprzedaży będzie zawierana pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM