Będą pieniądze na wsparcie istniejących i zakładanie nowych grup producenckich?

Autor: Agrobiznes w TVP 06 listopada 2015 11:07

Będą pieniądze na wsparcie istniejących i zakładanie nowych grup producenckich? Do 2020 roku wiele istniejących grup ma szansę na kolejne wsparcie. Są też pieniądze na zakładanie nowych/ fot. sadyogrody.pl

Do 2020 roku wiele istniejących grup ma szansę na kolejne wsparcie finansowe. Są też pieniądze na zakładanie nowych grup - z tym, że rozdział pieniędzy mocno się zmienia - podaje Agrobiznes w TVP.

Od 10 lat dzięki unijnemu dofinansowaniu w Polsce powstają grupy producenckie. Dzisiaj działa ich około 300.

Jednak teraz unijne pieniądze mogą być dla grup dużym problemem. Chodzi o stanowisko europejskiego trybunału obrachunkowego który zarzuca, że sporo z nich powstało z powiązaniami rodzinnymi i kapitałowymi. Krótko mówiąc - powstały nie dla produkcji tylko dla wyłudzania unijnych pieniędzy.

Podpisu prezydenta doczekała się ustawa o grupach producentów rolnych, która ma wyeliminować wcześniejsze niejasności. Grupy producenckie nie będą mogły zakładać rodziny, przez co ich intencje maja być bardziej przejrzyste.

Pieniądze na założenie grupy będą przyznawane w drodze konkursu. Największe szanse na rozwój mają sektory stosunkowo mało zorganizowane. Pieniądze na rozwój są też dla tych, którzy dają sobie radę całkiem nieźle. Dla istniejących już grup do 2020 są zarezerwowane fundusze na podniesienie konkurencyjności.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM