Będą nowe założenia dot. obrotu gruntami rolnymi? Trwają prace

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 07 kwietnia 2016 16:02

Będą nowe założenia dot. obrotu gruntami rolnymi? Trwają prace Jeszcze nie weszły w życie regulacje dotyczące obrotu gruntami rolnymi, a już wiadomo, że będą obowiązywać krótko / fot. shutterstock

Jeszcze nie weszły w życie regulacje dotyczące obrotu gruntami rolnymi, a już wiadomo, że będą obowiązywać krótko. Jak zadeklarował w Senacie wiceminister Zbigniew Babalski, w Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad zupełnie nowymi przepisami. Założenia do nich zostaną przedstawione pod koniec maja - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zastrzeżenia budzą m.in. przepisy, że co do zasady nabywcą ziemi rolnej może być tylko rolnik indywidualny, sprzedaż ziemi nierolnikowi jest możliwa tylko za zgodą prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz że kupujący ma obowiązek – pod groźbą wykupu – osobistego prowadzenia gospodarstwa przez co najmniej 10 lat od przejęcia gruntu.

Mechanizmy te mają gwarantować, że polska ziemia nie trafi w ręce obcokrajowców po uwolnieniu rynku (1 maja 2016 r.). W ocenie ekspertów proponowane regulacje są jednak sprzeczne zarówno z konstytucją, jak i z prawem unijnym (w tym naszym traktatem akcesyjnym).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM