Banki wycofują się z umów o kredyty na budowy domów zawarte z rolnikami

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 17 maja 2016 12:41

Banki wycofują się z umów o kredyty na budowy domów zawarte z rolnikami Powodem są zmiany w prawie po dodaniu nowego przepisu w ustawie o księgach wieczystych i hipotece / fot. pixabay

Banki wycofują się z umów o kredyty na budowy domów zawarte wcześniej z rolnikami. Powodem są zmiany w prawie po dodaniu nowego przepisu w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Obecnie hipoteka na nieruchomości rolnej nie może być wyższa, niż wyceniona przez rzeczoznawcę wartość działki rolnej, na którą ma być ustanowiona - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Tak reguluje sprawę art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, do którego dodano ust. 2a (Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm. – dalej u.k.w.h.). Nieruchomość rolna jest w tej ustawie rozumiana w myśl nowej ustawy o obrocie ziemią rolną. Do wniosku o wpis do hipoteki należy teraz dołączać operat szacunkowy rzeczoznawcy majątkowego.

Celem zmian w ustawie o księgach wieczystych było zablokowanie prób obejścia prawa pierwokupu wynikającego z ustawy o obrocie ziemią rolną przez ustanawianie wysokich hipotek.

Nowe przepisy mocno ograniczają możliwości zabezpieczenia udzielanych kredytów, więc bankowcy wstrzymują się przed ich udzielaniem nie chcąc ryzykować niepełnego zabezpieczenia wierzytelności.
Problem dotyczy także działek do 0,3 ha chociaż te nie podlegają obowiązkowemu pierwokupowi.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej". 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM