Australia zaktualizowała importowe przepisy fitosanitarne

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORIN 03 grudnia 2015 08:35

Służba fitosanitarna Australii zaktualizowała importowe przepisy fitosanitarne pod kątem organizmu szkodliwego Xylella fastidiosa oraz powiązanych gatunków z rodzaju Xylella.

Zmienione zostały wymagania importowe dla określonych roślin przeznaczonych do sadzenia, pochodzących z państw lub regionów, gdzie Xylella spp. występuje.

Wśród krajów z wysokim ryzykiem występowania roślin żywicielskich dla Xylellaspp. znalazły się m.in. wszystkie kraje Europy (występowanie bakterii stwierdzono we Włoszech i Francji), wszystkie kraje Ameryki, Indie, Iran, Liban, Tajwan i Turcję.

Dla ww. krajów nowe wymagania obowiązują od 19 listopada 2015 r.

Rośliny przeznaczone do sadzenia, pochodzące z państw lub regionów, gdzie Xylella spp. Występuje, powinny być przebadane i certyfikowane jako wolne od Xylella spp. przez organizację ochrony roślin państwa eksportującego, przy czym, świadectwo fitosanitarne wystawione dla kultur tkankowych musi posiadać dodatkową deklarację o treści: "Wszystkie kultury tkankowe w tej przesyłce pochodzą z kultury matecznej badanej przy pomocy techniki PCR i są wolne od rodzaju Xylella spp., na co wskazuje wynik testu laboratoryjnego o numerze … (numer/kod)";

Ponadto świadectwo fitosanitarne wystawione dla innego materiału nasadzeniowego (sadzonki, rośliny z korzeniami, zrazy, niektóre kłącza i cebule) musi posiadać dodatkową deklarację o treści: "Materiał roślinny w tej przesyłce został wyprodukowany w warunkach zatwierdzonych przez Departament Rolnictwa i Zasobów Wodnych Rządu Australii, przebadany techniką PCR i jest wolny od rodzaju Xylella spp.

Materiał nie spełniający ww. wymagań przy kontroli importu, będzie przetrzymywany pod nadzorem australijskiej organizacji ochrony roślin przez okres minimum 12 m-cy.

Miejsca produkcji materiału szkółkarskiego zlokalizowane w krajach objętych wysokim ryzykiem, powinny zapewnić zdrowotność materiału roślinnego na podstawie warunków uprawy uzgodnionych/zatwierdzonych przez Departament Rolnictwa i Zasobów Wodnych Rządu Australii.

Ponadto, w przypadku eksportu do Australii przedmiotowego materiału wymagane jest uzyskanie przez importera zezwolenia importowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM