ARR od lipca wypłaciła producentom owoców i warzyw 500 mln zł

Autor: PAP 14 września 2016 08:13

ARR od lipca wypłaciła producentom owoców i warzyw 500 mln zł Agencja Rynku Rolnego od lipca wypłaciła 500 mln zł producentom owoców i warzyw, w związku z nadprodukcją i wycofaniem tych produktów z rynku / fot. shutterstock

Agencja Rynku Rolnego od lipca wypłaciła 500 mln zł producentom owoców i warzyw, w związku z nadprodukcją i wycofaniem tych produktów z rynku - poinformowała we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Agnieszka Głowacka z ARR.

We wtorek na posiedzeniu komisji została przedstawiona informacja dot. aktualnej sytuacji na rynku owoców i przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, jako przyczynę pogarszającej się sytuacji na tym rynku, wskazał m.in. wzrost produkcji samych jabłek w ciągu ostatnich 10 lat - z 2,5 mln ton do ponad 3,5 mln ton w tym roku. "To obrazuje jak ten rynek się rozwija. Należy się z tego cieszyć, ale zaczyna być nadmiar bogactwa, jeśli chodzi o zagospodarowanie tego wszystkiego" - wyjaśnił.

Z danych resortu wynika, że do 31 sierpnia 2016 r. zbiór jabłek wyniósł ok. 3,5 mln ton, gruszek ok. 80 tys. ton, śliwek ok. 100 tys. ton, wiśni ok. 195 tys. ton, porzeczek ok. 165 tys. ton, a czereśni ok. 50 tys. ton. Plony wszystkich rodzajów owoców były wyższe niż przed rokiem.

Wiceminister wskazał też, że polskim producentom nie pomaga wzrost produkcji i silniejsza konkurencja z państw o niskich kosztach np. Turcji, czy Serbii. "Tam są koszty produkcji zdecydowanie niższe i to powoduje dość dużą konkurencję na rynku dla polskich producentów" - dodał.

Przypomniał także o embargo wprowadzonym przez Rosję w sierpniu 2014 r., które wpłynęło na spadek eksportu.

Głowacka, która jest zastępcą dyrektora w Agencji Rynku Rolnego, powiedziała, że w związku z rosyjskim embargiem ARR uruchomiła wsparcie polegające na wycofaniu produktów. Było to ponad 300 tys. ton owoców i warzyw, z czego 212 tys. ton stanowiły jabłka. Jak mówiła, do końca września 2015 r., łącznie wycofaniem objęto 300 tys. ton produktów i wypłacono producentom owoców i warzyw rekompensatę w wysokości 311 mln zł.

"W listopadzie ub. r. Polska uruchomiła kolejny mechanizm wsparcia dla producentów, gdzie wycofaniem objęto ponad 300 tys. ton owoców i warzyw - jesteśmy w trakcie jego realizacji" - wyjaśniła.

Producenci do końca czerwca wycofali z rynku ok. 312 tys. ton owoców, z czego największą część, bo ok. 90 proc., stanowiły jabłka. "Od lipca zaczęliśmy przyjmować wnioski, a do końca września będzie realizowana płatność. W chwili obecnej (...) agencja przyznała w decyzjach i realizuje wypłaty na kwotę 500 mln zł" - poinformowała Głowacka. Dodała, że według szacunków trzeba będzie jeszcze przyznać ok. 100 mln zł, a do końca września, łączna pomoc dla producentów, wyniesie 600 mln zł.

Z informacji dot. eksportu przedstawionych posłom przez wiceszefa Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusza Łączyńskiego wynika, że do końca sierpnia br. wyeksportowano 657 tys. 853 tony świeżych owoców, czyli 40 proc. w stosunku do ub. roku.

Polskie owoce eksportowane są m.in. do Algierii, Bośni, Egiptu, Gruzji, Indii, Jordanii, Kazachstanu, Norwegii, na Białoruś i Ukrainę. Natomiast warzywa trafiają np. do Kazachstanu, Kirgistanu, Kosowa. Prowadzone są także rozmowy z Brazylią, Tajlandią, Kostaryką i Kolumbią.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM