ARiMR: Poprzednie kierownictwo wiedziało, że system informatyczny nie powstanie na czas

Autor: www.sadyogrody.pl/ARiMR 19 lutego 2016 13:16

ARiMR: Poprzednie kierownictwo wiedziało, że system informatyczny nie powstanie na czas Poprzednie kierownictwo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa doprowadziło do około 4 - miesięcznych opóźnień w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty - informuje ARiMR/ fot. shutterstock

Poprzednie kierownictwo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa doprowadziło do około 4 - miesięcznych opóźnień w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty - informuje ARiMR.

Gdyby nie to opóźnienie, większość pieniędzy należnych rolnikom mogłaby zostać wypłacona już w grudniu i styczniu, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Ówczesne kierownictwo miało pełną świadomość, że system informatyczny nie powstanie na czas, a opóźnienie są znaczące. Dowodem tego jest podpisanie pierwszego aneksu do umowy z firmą Asseco (wykonawcą systemu), zgodnie z którym pierwsza część płatności realizowanych w 2016 roku mogłaby popłynąć do rolników dopiero w marcu.

18 listopada 2015 roku ówczesny prezes Agencji Andrzej Gross poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że system informatyczny obsługujący płatności bezpośrednie nie został przygotowany i wcześniej ustalone terminy jego wdrożenia nie zostaną dotrzymane. Przedstawiony harmonogram przewidywał znaczne opóźnienie w realizacji wypłat płatności bezpośrednich. Ponadto Prezes Gross informował, że nawet na opóźnione wypłaty nie zostały zabezpieczone odpowiednie środki finansowe.

W ARiMR trwają kontrole Najwyższej Izby Kontroli, mające na celu m.in. zbadanie sprawy budowy systemu informatycznego.

Obecne kierownictwo ARiMR nie mogło zaakceptować postanowień aneksu do umowy z wykonawcą systemu informatycznego. Gdyby miały być realizowane, to ani w styczniu ani w lutym 2016 roku rolnicy nie otrzymaliby żadnych płatności. W takiej sytuacji, nowe kierownictwo podjęło błyskawicznie działania naprawcze i w skutek twardych negocjacji z wykonawcą systemu podpisało dwa nowe aneksy, gwarantujące wypłatę rolnikom co najmniej 3,1 mld złotych w styczniu, a  potem następnych 2 mld złotych.

Opracowany został nowy, realny harmonogram wypłat dopłat bezpośrednich. Zabezpieczone zostały także środki finansowe na ich realizację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM