ARiMR: 3171 osób ubiega się o dotacje dla młodych rolników

Autor: PAP 18 września 2015 14:41

ARiMR: 3171 osób ubiega się o dotacje dla młodych rolników

16 września br. - w ostatnim dniu naboru - do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 1 tys. wniosków o dotacje dla młodych rolników. O wsparcie ubiega się 3171 osób. ARiMR ma teraz sześć miesięcy na sprawdzenie dokumentów.

ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków 20 sierpnia. Był to pierwszy nabór na premię dla młodego rolnika w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zasady przyznawania wsparcia są nieco inne niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie ma być przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy rozpoczną kierowanie gospodarstwem rolnym dopiero po złożeniu wniosku o premię.

Trwają konsultacje nad zmianą rozporządzenia ministra rolnictwa ws. szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy dot. premii dla młodych rolników. Chodzi o umożliwienie przyznania premii tym rolnikom, którzy rozpoczęli kierowanie gospodarstwem (w tym roku), przed złożeniem wniosku. Jednak na zmiany musi się zgodzić Komisja Europejska.

Dotacja dla młodego rolnika na start w prowadzeniu gospodarstwa wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach: pierwsza - w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta warunków przyznania pomocy, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji; druga - w wysokości 20 proc., po realizacji biznesplanu. Dotacja dla młodych rolników ma ułatwić im gospodarowanie m.in. poprzez inwestycje np. w maszyny rolnicze, co ma zwiększyć konkurencyjność gospodarstwa.

Na wydanie decyzji Agencja ma sześć miesięcy, w tym czasie dokumenty rolników zostaną sprawdzone i będzie ustalona kolejność przyznawania premii na podstawie przyznanych punktów. Można je dostać za m.in. powierzchnię utworzonego gospodarstwa, posiadane kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, rodzaj inwestycji czy przynależność do grup producentów rolnych - wyjaśniła PAP Agencja.

W perspektywie finansowej 2014-2020 na pomoc może liczyć 30 tys. rolników. Do rozdysponowania jest 718 mln euro (tj. ok. 3 mld zł).

Resort rolnictwa planuje przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków na premie dla młodych rolników na początku przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM