ANR przekazała do budżetu państwa 200 mln zł

Autor: PAP 02 sierpnia 2015 10:27

ANR przekazała do budżetu państwa 200 mln zł Łącznie w tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych zasiliła już fundusze publiczne kwotą ponad 847 mln zł

Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała do budżetu państwa i na Fundusz Rekompensacyjny dla Zabużan w sumie 200 mln zł - poinformowało w piątek biuro prasowe ANR.

100 mln zł ANR wpłaciła do budżetu państwa, a 100 mln zł - do Funduszu Rekompensacyjnego.

Łącznie w tym roku Agencja zasiliła już fundusze publiczne kwotą ponad 847 mln zł. Od 2005 r. Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała do państwowej kasy prawie 17,2 mld złotych.

Wpłaty do budżetu i na Fundusz Rekompensacyjny pochodzą głównie ze sprzedaży ziemi. W 2014 r. roku ANR sprzedała ponad 120 tys. hektarów gruntów.

Agencja sprzedaje ziemię na przetargach ograniczonych i nieograniczonych. Przetargi, zwłaszcza ograniczone, są skierowane do miejscowych rolników, którzy chcą nabyć działki rolne na powiększenie własnych gospodarstw. W ubiegłym roku przeprowadzono 63 tys. przetargów. W transakcjach sprzedaży gruntów rolnych uzyskano średnią cenę za hektar w wysokości 25 592 zł, tj. o 17 proc. wyższą niż rok wcześniej.

ANR zarządza państwową ziemią przede wszystkim poprzez sprzedaż gruntów rolnikom jak i dzierżawiąc je i pobierając za to czynsze dzierżawne. Obecnie w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa jest prawie 1,5 mln ha, z czego ponad 1 mln ha jest w dzierżawie, a 266 tys. ha czeka m.in. na sprzedaż.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM