Agroturystyką zajmuje się ponad 8 tys. polskich gospodarstw rolnych

$data.author.description Autor: farmer.pl 14 maja 2015 10:57

Agroturystyką zajmuje się ponad 8 tys. polskich gospodarstw rolnych fot. shutterstock.com

Podczas konferencji prasowej minister Marek Sawicki zachęcał do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych. Jak twierdzi, to nie tylko wysoki standard usług, dobre jedzenie i piękna przyroda, to także powrót do korzeni - podaje farmer.pl.

Działalność agroturystyczną prowadzi w Polsce ponad 8 tys. gospodarstw rolnych, w których jest 84,5 tys. miejsc noclegowych. Najczęściej odwiedzanymi rejonami to Karpaty i Pojezierze Mazurskie. Prawie 40 proc. gospodarstw agroturystycznych znajduje się w województwach małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najmniej kwater agroturystycznych jest w województwach: łódzkim, opolskim i lubuskim.

Jak zauważył wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak, z danych Światowej Organizacji Turystyki wynika, że ludzie coraz częściej wybierają odpoczynek krótki, 2-5 dniowe wyjazdy, a to sprawia, że agroturystyka ma coraz większy potencjał rozwojowy.

Turystyka wiejska staje się coraz bardziej atrakcyjna, nie tylko zapewnia wypoczynek, ale dostarcza też dodatkowych atrakcji takich jak bezpośredni kontakt z przyrodą, pracami rolniczymi np. w formie koszenia trawy czy dojenia krów - zaznaczył wiceminister. Dodał, że turystyka wiejska łączy to co najlepsze: polską gościnność i dziewiczą przyrodę oraz dobre jedzenie.

Według Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafała Szmytke, rozpoczęła się ścisła współpraca między POT i MRiRW. Prowadzimy wspólnie kilkadziesiąt akcji w kraju i zagranicą. Na początku maja zostało zawarte porozumienie. Celem jego jest skonsolidowanie działań. Poza działaniami typowo marketingowymi typu podróże studyjne, imprezy plenerowe, czy targowe. Postawiliśmy też na promocję internetową turystyki wiejskiej. Na narodowym portalu turystycznym z prawie 20 mln użytkowników jest zakładka z hitami turystyki wiejskiej. Będzie ona wykorzystywana wraz z MRiRW do promocji odpoczynku na wsi. Powstał już klaster „Polskie szlaki kulinarne”, a powstać ma też klaster „Turystyka wiejska”.

Promocja agroturystyki odbywa się m.in. poprzez portal www.polska.travel.pl, gdzie m.in. można znaleźć hity turystyki wiejskiej. Jest to duża baza danych, z której korzysta ponad 17 mln użytkowników - dodał Rafał Szmytke. Poinformował, że stworzone zostały dwie grupy produktowe: konsorcjum zdrowie i uroda oraz polskie szlaki kulinarne.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM