5 mln euro dla Polski na promocję produktów rolnych

Autor: PAP 22 kwietnia 2015 15:38

5 mln euro dla Polski na promocję produktów rolnych fot. shutterstock

Komisja Europejska zatwierdziła 41 nowych programów, których celem jest promocja produktów rolnych w UE i na rynkach krajów trzecich. Do Polski trafi ponad 5 mln euro, czyli niecałe 8 proc. środków przeznaczonych na ten cel.Pieniądze trafią do organizacji, które wystąpiły o wsparcie ich działań mających na celu znalezienie nowych rynków zbytu po tym, jak Rosja wprowadziła embargo na produkty rolne z państw UE.

 Ponad 2,6 mln euro w ciągu trzech lat z budżetu UE dostanie konsorcjum utworzone przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Grupy Ogrodnicze, Polskie Sadownictwo oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Z informacji przekazanych przez KE wynika, że całkowity budżet działań, jakie chcą podejmować te grupy producentów, to ponad 5 mln euro.

 Mniejsze sumy - od 450 tys. euro do 1,1 mln - trafią w ciągu trzech lat do innych polskich organizacji zajmujących się promocją wyrobów rolnych, w tym m.in. mięsa, wina czy olejów nasiennych. Całkowita suma budżetów promocyjnych, które mają być realizowane przez podmioty z Polski, to 10,3 mln euro, w tym wsparcie z UE ma wynosić 5,1 mln euro.

 Z kolei jeśli chodzi o całą UE, to wartość programów w ciągu trzech lat ma wynieść 129,7 mln euro, z czego dofinansowanie unijne ma wynieść 64,8 mln euro. Największa część tej kwoty - ponad 19 proc. - trafi do Grecji; na kolejnych miejscach są Francja (14 proc.), Włochy (11 proc.) oraz Bułgaria (10 proc.).

 "Promowanie unijnych produktów rolno-spożywczych na globalnych rynkach jest zdecydowaną odpowiedzią na rosyjskie embargo" - podkreślił cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

 17 programów jest nakierowanych na rynek unijny, natomiast 24 na rynki trzecie. W przypadku Polski dominują państwa pozaunijne, w tym Chiny, Japonia i kraje afrykańskie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM