Zyskowne jagody goji - jak prowadzić rośliny na plantacji towarowej?

Autor: Krystyna Zagórska /www.sadyogrody.pl 20 lutego 2017 10:41

- Wielu plantatorów owoców miękkich takich jak malina czy truskawka szuka alternatyw dla swoich upraw. W związku z tym zainteresowanie jagodą goji stale rośnie. W tamtym roku powstało kilka polskich plantacji tego gatunku, które już w tym samym roku wydały swoje pierwsze owoce - mówi w rozmowie z redakcją Sadyogrody.pl Lech Kwaśniak, prezes Coactum Sp. z o.o.

Prezes Coactum Sp. z o.o. zaznacza, że wiele osób zadowolonych z zakupionych sadzonek w zeszłym roku planuje powiększyć areał swoich plantacji. - Obecnie prowadzimy z nimi rozmowy, udzielamy rad i dzielimy się wiedzą - dodaje.

Jego zdaniem uprawa jagody goji nie jest trudna. - Polscy plantatorzy mają już doświadczenie w uprawie owoców do niej podobnych. Jednak do podjęcia każdego przedsięwzięcia należy się przygotować. Pora sadzenia rośliny trwa od maja do września. Przy zakładaniu plantacji jagody goji rekomenduje się sadzenie 2000-2500 sadzonek na 1 ha – wtedy zapewnimy roślinom odpowiednie wietrzenie i unikniemy chorób. Sadzonki prowadzi się na podporach tak jak malinę. Jagoda goji adaptuje się do każdej gleby, jednak najlepiej rośnie w pH 8,2-8,6. Zwłaszcza prze pierwsze 3 lata należy ją odpowiednio nawadniać i nawozić – później staje się odporna na trudniejsze warunki. Bardzo istotnym elementem w uprawie jagody goji jest jej wiosenne przycinanie (zdj. 1) - tłumaczy Lech Kwaśniak.

Ekspert zaznacza, że do nasadzeń na plantacje polecane są wysokiej jakości sadzonki przygotowane w laboratorium metodą in vitro. Taki materiał cechuje się odpornością na bardzo niskie i wysokie temperatury, a także choroby oraz daje gwarancję plonu na wiele lat. Właśnie taki produkt oferujemy swoim klientom w naszej firmie. Do uprawy polecamy słodszą i prostszą w prowadzeniu odmianę jagody goji - JB1. Pierwsze plony zebraliśmy w ubiegłym roku – w tym samym roku, w którym zostały posadzone sadzonki. Było to około 0,5 - 1 kg owoców z krzewu (zdj. 2) - mówi Lech Kwaśniak.

Spółka Coactum wspomagając zakładanie plantacji jednocześnie uruchamia firmę, która będzie zajmowała się skupem owoców oraz ich przetwórstwem, tak by stworzyć klientom gwarancję odkupu – 5 euro na 1 kg owoców. - Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ w Polsce nie istnieją jeszcze firmy skupujące świeżą jagodę goji. Na naszym rodzimym rynku można kupić jedynie suszone owoce sprowadzane z Chin. Jagoda goji, jej uprawa oraz przetwórstwo to rozwijający się temat na polskim rynku. Gatunek ten został zaliczony do produktów superfoods ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Głównie one czynią uprawę jagody goji dobrym pomysłem na opłacalny biznes - mówi Lech Kwaśniak.

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie jagodą goji. Istnieje wiele możliwości przetwarzania tego owocu – można ją suszyć, kandyzować, wyciskać sok, a także dodawać ją do suplementów i różnych produktów spożywczych wzbogacając jego skład. Przy tym uprawa jagody goji nie jest trudna, jednak bardzo przydatne będzie doświadczenie prowadzenia plantacji towarowych. Nasz klimat oraz warunki upraw są bardzo korzystne dla tworzenia plantacji jagody goji, a rosnące zainteresowanie produktem zapewni rentowność inwestycji - zaznaczył prezes Coactum Sp. z o.o. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM