Zwiększyć dochody z uprawy truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl 03 lutego 2015 10:32

Zwiększyć dochody z uprawy truskawek fot. shutterstock.com

- Można osiągnąć zadowalające dochody z upraw truskawki deserowej. Trzeba tylko uprawiać zarówno owoce przyspieszone (pod osłonami), w sezonie oraz opóźnione. Wtedy mamy zapewniony stały dochód przez około pół roku - mówi Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki (SPT) z Jasieńca k. Grójca.

- "Rozłożenie" w czasie zbiorów truskawek jest też dobrą metodą na pozyskanie pracowników. W ten sposób zatrudniamy mniejszą liczbę osób, ale na dłuższy okres. Trudno jest skompletować  bardzo dużą ekipę ludzi do pracy tylko przez  około 5 tygodni – dodaje Janusz Andziak.

Jego zdaniem, aby uprawiać dobrą jakościowo truskawkę, powinno się skupić na dość niewielkiej plantacji – 5-10 ha.

- Naszą (polskich plantatorów truskawek - red.) wadą jest to, że 90 proc. truskawek deserowych to odmiana owocująca w końcu czerwca. Dlatego może dotknąć nas embargo w 2015 r. Jednak w przypadku Rosji, w poprzednich sezonach, to skupienie produkcji było zaletą, ponieważ w krótkim czasie można było skompletować duże partie towaru i szybko przewieźć na Wschód - komentuje prezes SPT. 

Przypomnijmy, uprawa truskawek w Polsce podzielona jest na dwie grupy. Jedni uprawiają truskawki do przetwórstwa i są zdani na zmieniające się co roku ceny dyktowane przez duże zakłady. Z drugiej strony rozwija się produkcja truskawki deserowej, która przynosi większą stabilność dochodów.

W tej chwili Polska jest drugim/trzecim producentem truskawek (ogółem) w Europie.

Czytaj także: Embargo a sprzedaż truskawek w 2015 r. Plantatorzy szukają nowych rynków

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM