Zwiększenie produkcji jabłek oznacza silną presję w kierunku spadku cen

Autor: BGŻ BNP Paribas 05 października 2016 09:46

Zwiększenie produkcji jabłek oznacza silną presję w kierunku spadku cen Poprawiły się oczekiwania co do tegorocznych zbiorów jabłek w Polsce. Według najnowszych szacunków GUS mają wynieść one ponad 3,5 mln t i być o 12-15 proc. wyższe niż przed rokiem / fot. shutterstock

Poprawiły się oczekiwania co do tegorocznych zbiorów jabłek w Polsce. Według najnowszych szacunków GUS mają wynieść one ponad 3,5 mln t i być o 12-15 proc. wyższe niż przed rokiem - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dla przypomnienia pod koniec lipca GUS szacował że zwiększą się one o niespełna 11 proc. Gdyby wzrost ukształtował się zgodnie z najwyższymi założeniami GUS (+ 15 proc.) krajowa produkcja jabłek wyniosłaby blisko 3,65 mln t.

- Takie zwiększenie produkcji oznaczałby, że w stosunku do poprzedniego sezonu ilość jabłek do zagospodarowania zwiększyłaby się o 475 tys. t. W kontekście słabego popytu eksportowego i mniejszej ilości jabłek która może zostać wycofana z rynku w bieżącym sezonie, oznacza to silną presję w kierunku spadku cen jabłek na rynku krajowym - tłumaczy. 

Według notowań MRiRW przeciętna cena skupu jabłek we wrzesniu br. wyniosła 0,89zł/kg i była o 35 proc. niższa w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem i o 10 proc. niższa niż przed dwoma laty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM