Związek Sadowników zaleca ograniczanie dostaw jabłek przemysłowych

Autor: www.sadyogrody.pl/Związek Sadowników RP 19 września 2016 16:13

Związek Sadowników zaleca ograniczanie dostaw jabłek przemysłowych W ostatnich tygodniach rynek pokazał, że zakłady przetwórcze potrzebują naszego surowca i dlatego nie możemy pozwolić na zakup go po rażąco niskich cenach. / fot. shutterstock

Związek Sadowników RP dziękuje wszystkim sadownikom, którzy przyłączyli się do apelu i wstrzymali dostawy jabłek przemysłowych do przetwórni i punktów skupu. Pozwoliło to zatrzymać spadek cen, a nawet spowodowało ich niewielki wzrost. Akcja pokazała, że jest stałe zapotrzebowanie na surowiec, a wahania cenowe to tylko gra zakładów i niektórych punktów skupu - informuje Związek Sadowników RP.

- Z uwagi na liczne prośby gospodarstw, które dotknęła klęska gradu, a także będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej, zwracamy się z prośbą o zmianę (od poniedziałku 19 września) charakteru akcji. W chwili obecnej nie zalecamy całkowitego wstrzymywania dostaw, a ich ograniczenie. Rekomendujemy analizę sytuacji i w momencie próby drastycznego zaniżania cen przez przetwórnie apelujemy o wstrzymywanie dostarczania „przemysłu”. W ostatnich tygodniach rynek pokazał, że zakłady przetwórcze potrzebują naszego surowca i dlatego nie możemy pozwolić na zakup go po rażąco niskich cenach - apeluje Związek Sadowników RP.

- Zwracamy się też z prośbą do tych gospodarstw, których sytuacja ekonomiczna w tym sezonie na to pozwoli o świadome niezbieranie ok. 30  proc. owoców przemysłowych, tak, aby ograniczyć podaż i nie dać pretekstu do posądzania nas o nadprodukcję. Szczególnie dziękujemy ponad 1500 polskich sadowników, którzy 12 września b.r. pojawili się w Warszawie na akcji protestacyjnej. Pokazało to naszą wielką solidarność i determinację. Oczekujemy pilnej realizacji postulatów złożonych w Kancelarii Premiera, Ministerstwie Gospodarki, Ministerstwie Rodziny i Pracy, Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Rolnictwa i Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej - alarmują członkowie Związku Sadowników RP.

- Mimo naszych ogromnych wysiłków od kilku miesięcy utrzymuje się bardzo trudna sytuacja na rynku owoców - zarówno deserowych, jak i tych do przerobu. Dotychczasowe (unijne i krajowe) formy pomocy okazały się nieskuteczne, a zapowiedzi nowych form pomocy są mocno niewystarczające. Polscy sadownicy zawsze w trudnych chwilach odważnie wyrażali swoje niezadowolenie, nieraz nawet pikietując przetwórnie. W bieżącym sezonie tej formy też nie wykluczamy. Pogłębiający się kryzys finansowy naszego sektora należy jak najszybciej przerwać. W wielu miejscach powstają już lokalne komitety protestacyjne, słychać nawoływania do blokad. Jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych działań, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Wzywamy Rząd i zakłady przetwórcze do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej dramatycznej sytuacji. Domagamy się pilnej realizacji naszych postulatów. Nie możemy pozwolić na upadek polskiego sadownictwa - czytamy w piśmie Sadowników RP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM