Złe prognozy dla krajowych truskawek

Autor: www.onet.pl/www.sadyogrody.pl 07 maja 2015 16:02

Złe prognozy dla krajowych truskawek fot. shutterstock

Prognozy dotyczące krajowych truskawek nie są dobre. Tegoroczny urodzaj truskawek w Chinach, rosyjskie embargo oraz brak rąk do pracy to czynniki, które nie wróżą dobrego roku dla plantatorów truskawek – podaje onet.pl.

W Polsce obserwuję najniższe ceny tych owoców w całej Unii Europejskiej. Dużą konkurencją, oprócz dostaw z Chin, dla polskich plantatorów truskawek stanowią Holandia, Belgia i Niemcy. Trudno nam zaistnieć więc na tych rynkach i konkurować z ich rodzimą produkcją. Tamtejsi producenci bronią się ze względu na to, że polska truskawka jest nawet kilka razy tańsza.

Spadł również eksport polskich truskawek na rynek rosyjski ze względu na embargo, a więc wielki rynek zbytu, jakim był dotąd rynek rosyjski, przestał istnieć. Rosyjscy kontrahenci byli bardzo cenieni przez polskich eksporterów truskawek, bowiem płacili bez szemrania, często zaraz po dostawie, nie tak jak inni kontrahenci z Zachodu – po kilku tygodniach.

Ostatnim gwoździem do trumny polskiej truskawki jest brak chętnych do zbierania tych owoców na naszych plantacjach, mimo że można niejednokrotnie zarobić nawet 100 zł dziennie.

Czytaj więcej na onet.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM