Zła sytuacja na rynku porzeczki wynika ze słabej pozycji rynkowej producentów

Autor: www.money.pl/www.sadyogrody.pl 30 sierpnia 2015 07:50

Zła sytuacja na rynku porzeczki wynika ze słabej pozycji rynkowej producentów Trudna sytuacja na rynku czarnej porzeczki wynika przede wszystkim ze słabej pozycji rynkowej producentów porzeczek / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku czarnej porzeczki jest bardzo zła. Przyznaje to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale winą obarcza samych plantatorów - takie wnioski płyną z odpowiedzi, której resort udzielił na interpelację poselską - informuje money.pl.

Czemu tak się stało? Jak wyjaśnia resort rolnictwa, trudna sytuacja na rynku czarnej porzeczki, z jaką mieliśmy do czynienia w bieżącym roku, wynika przede wszystkim ze słabej pozycji rynkowej producentów porzeczek. Produkcja tych owoców jest bardzo rozdrobniona i kierowana głównie do przetworzenia. Producentom, jako dostawcom niedużych partii towaru, trudno jest zawrzeć z zakładami przetwórczymi, tj. odbiorcami, reprezentującymi najczęściej relatywnie duży popyt, umowy kontraktacyjne. Z tego powodu indywidualni producenci porzeczki czarnej rzadko mają też możliwość prowadzenia skutecznych negocjacji cen przed sprzedażą.

Jak dodaje, kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem, mającym bezpośredni wpływ na ceny oferowane producentom czarnej porzeczki, był wzrost liczby nasadzeń, który miał miejsce po roku 2011 (z 30 tys. ha w 2011 r. do 36,3 tys. ha w 2014 r.). Wzrost areału upraw czarnej porzeczki był w znacznej mierze efektem spontanicznych decyzji producentów, często nie popartych długookresowymi analizami, a jedynie obserwacją bieżącej, korzystnej sytuacji na rynku.

Czytaj więcej w serwisie money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM