Zbiory owoców z drzew wyniosą 3,4 mln ton, w tym 3 mln ton jabłek

Autor: www.sadyogrody.pl / GUS 28 września 2015 15:07

Zbiory owoców z drzew wyniosą 3,4 mln ton, w tym 3 mln ton jabłek GUS skorygował szacunki tegorocznych zbiorów owoców; fot. shutterstock.com

Tegoroczne zbiory owoców z drzew na obecnym etapie ocenia się na około 3,4 mln ton, tj. na poziomie niższym od wstępnego szacunku oraz od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego (o ok. 6 proc.), lecz o ok. 35 proc. więcej od średniej z lat 2006-2010. Same zbiory jabłek szacuje się na około 3 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała początkowo bez większych zakłóceń, pomimo nienajlepszych warunków. Na większości plantacji nie odnotowano znaczących uszkodzeń mrozowych i przymrozkowych. Kwitnienie było na ogół obfite, choć w wielu rejonach warunki nie sprzyjały zapylaniu. Mimo to ilość pozostałych zawiązków po czerwcowym opadzie była wystarczająca i zwiastowała wysokie plony. Pomimo braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, zanotowanego w wielu rejonach już na przełomie czerwca i lipca, na ogół nie przewidywano wówczas strat w plonowaniu drzew owocowych. Obecnie, z uwagi na przedłużającą się suszę, jaka wystąpiła na przeważającym obszarze kraju, ocena wysokości produkcji owoców uległa skorygowaniu w porównaniu do lipcowego szacunku - zbiory owoców, zarówno z drzew i krzewów owocowych, jak i plantacji jagodowych, zostały teraz oszacowane na nieco niższym poziomie.

Zdecydowanemu zmniejszeniu uległy szacowane w lipcu zbiory malin. Przewidywane we wstępnym szacunku rekordowe zbiory jabłek także mogą nie zostać osiągnięte. Owoców na drzewach jest bardzo dużo, lecz z powodu długotrwałej suszy nie osiągnęły dotychczas odpowiednich rozmiarów.

Na obecnym etapie wegetacji zbiory jabłek szacuje się na około 3 mln ton. Prognozy te mogą jednak ulec wzrostowi, ponieważ o ostatecznej wysokości produkcji tego gatunku owoców zadecyduje przebieg pogody w ostatnich 2 – 3 tygodniach przed głównym zbiorem (odmian późniejszych).

Produkcję gruszek i śliwek szacuje się obecnie na poziomie o ok. 10 proc. niższym od szacowanego w lipcu. Zbiory gruszek ocenia się na poniżej 70 tys. ton, natomiast śliwek na ok. 92 tys. ton. Szacunki te, podobnie jak w przypadku jabłek, mogą jeszcze ulec zwiększeniu, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjały dorastaniu owoców. Tegoroczna produkcja wiśni oceniona została po zbiorach na około 177 tys. ton, a czereśni na około 49 tys. ton. Łączną produkcję pozostałych gatunków owoców z drzew oszacowano na blisko 21 tys. ton, tj. na poziomie tylko nieznacznie niższym od przewidywanego w lipcu.

Tegoroczne zbiory owoców z drzew na obecnym etapie ocenia się na około 3,4 mln ton, tj. na poziomie niższym od wstępnego szacunku oraz od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego (o ok. 6 proc.), lecz o ok. 35 proc. więcej od średniej z lat 2006-2010.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM