Zbiory owoców w 2014 r. będą większe?

Autor: www.sadyogrody.pl 05 grudnia 2014 14:25

Zbiory owoców w 2014 r. będą większe? Zbiory jabłek wzrosły o 2,8 proc. do 3171 tys. ton w okresie do września 2014 r.

Zbiory owoców według szacunku GUS z września, były w 2014 r. o 0,9 proc. większe niż w roku poprzednim i osiągnęły rekordowy poziom 4166 tys. ton. Zbiory jabłek wzrosły o 2,8 proc. do 3171 tys. ton ­- wynika z raportu IERiGŻ.

Produkcja śliwek zwiększyła się o 6,4 proc. do 109 tys. ton, a łączna produkcja brzoskwiń i moreli (według szacunków IERiGŻ­PIB) była większa o 17,2 proc. i wyniosła 17 tys. ton. Nieznacznie większe były też zbiory czereśni.

Zmniejszyła się natomiast o 5,4 proc. do 178 tys. ton produkcja wiśni i o 25,9 proc. produkcja orzechów włoskich. Spadek produkcji orzechów włoskich był wynikiem likwidacji dopłat do sadów ekologicznych. Nie zmieniły się zbiory orzechów laskowych, a nieznacznie niższe były zbiory gruszek. Łączna produkcja owoców z drzew i orzechów wzrosła o 2,3 proc. do 3609 tys. ton ­ - wynika z raportu IERiGŻ.

Produkcja owoców jagodowych obniżyła się o 7,6% do 557 tys. ton. Decydujący był spadek zbiorów porzeczek ­ głównie porzeczek czarnych. Zmniejszyła się też produkcja aronii i agrestu. Większe były natomiast o 2,2% zbiory truskawek i o 2,5% zbiory malin. Powierzchnia uprawy malin w Polsce zwiększa się systematycznie w ostatnich latach w wyniku rosnącego zapotrzebowania na przetwory z tych owoców na rynkach zagranicznych (głównie na mrożonki wytwarzane z odmian jesiennych).

O wzroście zbiorów większości owoców w 2014 r. zadecydowały bardzo sprzyjające warunki pogodowe w całym okresie wegetacji. W czasie bardzo krótkiej i ciepłej ´zimy 2013/2014 nie odnotowano uszkodzeń i strat mrozowych w sadach i na plantacjach. W okresie kwitnienia i zawiązywania owoców dobre były warunki pogodowe. Przymrozki wiosenne spowodowały umiarkowane szkody na plantacjach truskawek odmian wczesnych. Znaczące szkody odnotowano na plantacjach porzeczek czarnych i niewielkie w niektórych sadach założonych na niekorzystnych stanowiskach. Dotyczyło to głównie czereśni, wiśni, brzoskwiń i moreli.

Przymrozki w drugiej dekadzie kwietnia i na początku maja nie spowodowały istotnych strat w głównych rejonach sadowniczych kraju. Obfite opady deszczu w drugiej połowie maja wpłynęły na podtopienia niektórych sadów i plantacji, ale jednocześnie zapewniły odpowiednie warunki wilgotnościowe w okresie czerwcowego opadu zawiązków. Upalne lato i dostateczna ilość opadów sprzyjały doskonałemu wyrastaniu, wybarwieniu i dojrzewaniu owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM