PARTNER SERWISU

Zbiory owoców jagodowych w Polsce o 10 proc. mniejsze niż rok temu

Autor: www.sadyogrody.pl / GUS 28 września 2015 15:18

Zbiory owoców jagodowych w Polsce o 10 proc. mniejsze niż rok temu Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były niekorzystne; fot. shutterstock.com

Łączne zbiory owoców jagodowych szacuje się na niewiele ponad 0,5 mln t, o blisko 10 proc. mniej od produkcji uzyskanej w roku 2014 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były bardziej niekorzystne niż dla drzew. Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie wpłynął istotnie na zmniejszenie ich plonowania, szczególnie malin. Susza była głównym czynnikiem ograniczającym uzyskanie wyższych plonów z krzewów owocowych, lecz nie jedynym. W przypadku porzeczki czarnej o wysokości zbiorów zdecydował przede wszystkim czynnik ekonomiczny – część owoców nie została zebrana. Produkcja porzeczek czarnych została oszacowana na blisko 120 tys. ton, a zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) na niespełna 160 tys. ton.

Produkcja malin w lipcu wstępnie została oceniona na 120 tys. ton, lecz z uwagi na długotrwałą suszę i bardzo słabe plonowanie maliny jesiennej, na obecnym etapie zbiorów tegoroczną produkcję malin przewiduje się na poziomie jedynie 80 tys. ton. Z powodu suszy obniżono także, choć nieznacznie, szacowane w lipcu zbiory truskawek – tegoroczna produkcja łącznie ze zbiorem truskawek jesiennych obecnie oceniona została na około 206 tys. ton. Produkcja owoców tego gatunku będzie jednak wyższa od ubiegłorocznej. Zbiory agrestu szacowane są podobnie jak w pierwszym szacunku na około 12 tys. ton, tj. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM