Zbiory owoców jagodowych w Polsce o 10 proc. mniejsze niż rok temu

Autor: www.sadyogrody.pl / GUS 28 września 2015 15:18

Zbiory owoców jagodowych w Polsce o 10 proc. mniejsze niż rok temu Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były niekorzystne; fot. shutterstock.com

Łączne zbiory owoców jagodowych szacuje się na niewiele ponad 0,5 mln t, o blisko 10 proc. mniej od produkcji uzyskanej w roku 2014 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były bardziej niekorzystne niż dla drzew. Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie wpłynął istotnie na zmniejszenie ich plonowania, szczególnie malin. Susza była głównym czynnikiem ograniczającym uzyskanie wyższych plonów z krzewów owocowych, lecz nie jedynym. W przypadku porzeczki czarnej o wysokości zbiorów zdecydował przede wszystkim czynnik ekonomiczny – część owoców nie została zebrana. Produkcja porzeczek czarnych została oszacowana na blisko 120 tys. ton, a zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) na niespełna 160 tys. ton.

Produkcja malin w lipcu wstępnie została oceniona na 120 tys. ton, lecz z uwagi na długotrwałą suszę i bardzo słabe plonowanie maliny jesiennej, na obecnym etapie zbiorów tegoroczną produkcję malin przewiduje się na poziomie jedynie 80 tys. ton. Z powodu suszy obniżono także, choć nieznacznie, szacowane w lipcu zbiory truskawek – tegoroczna produkcja łącznie ze zbiorem truskawek jesiennych obecnie oceniona została na około 206 tys. ton. Produkcja owoców tego gatunku będzie jednak wyższa od ubiegłorocznej. Zbiory agrestu szacowane są podobnie jak w pierwszym szacunku na około 12 tys. ton, tj. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM