Zbiory jabłek będą o 1,8 proc. większe niż przed rokiem

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 04 sierpnia 2015 14:45

Zbiory jabłek będą o 1,8 proc. większe niż przed rokiem GUS ocenia, że zbiory jabłek w 2015 r. będą rekordowe i wyniosą 3,25 mln t/ fot. shutterstock

GUS ocenia, że zbiory jabłek w 2015 r. będą rekordowe i wyniosą 3,25 mln t. Oznacza to wzrost o 1,8 proc. w skali roku. Czynnikiem, który w istotny sposób wpłynie na zwiększenie produkcji jest wchodzenie w owocowanie nowych, intensywnych sadów jabłoniowych. Jeżeli warunki pogodowe w dalszej części wegetacji będą sprzyjające, wzrost zbiorów może być jeszcze większy - informują analitycy banku BGŻ BNP Paribas.

Dla sadowników wzrost zbiorów oznacza przedłużenie problemów z zagospodarowaniem owoców w obliczu dalszego obowiązywania rosyjskiego embarga. Ważna w tym kontekście jest planowana kontynuacja programów wsparcia dla europejskich producentów, którą zapowiada Komisja Europejska.

Dodatkowo, dość korzystna sytuacja w przetwórstwie jabłek, przejawiająca się wysokim popytem na koncentrat jabłkowy w skali świata, oraz niskie jego zapasy, sprzyjać będą większemu skupowi jabłek. W minionym sezonie (2014/2015) wycofanie z rynku oraz większa sprzedaż do sektora przetwórczego stanowiły największy kanał zagospodarowania części produkcji utraconego rynku rosyjskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM