PARTNER SERWISU

Zbiory jabłek będą o 1,8 proc. większe niż przed rokiem

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 04 sierpnia 2015 14:45

Zbiory jabłek będą o 1,8 proc. większe niż przed rokiem GUS ocenia, że zbiory jabłek w 2015 r. będą rekordowe i wyniosą 3,25 mln t/ fot. shutterstock

GUS ocenia, że zbiory jabłek w 2015 r. będą rekordowe i wyniosą 3,25 mln t. Oznacza to wzrost o 1,8 proc. w skali roku. Czynnikiem, który w istotny sposób wpłynie na zwiększenie produkcji jest wchodzenie w owocowanie nowych, intensywnych sadów jabłoniowych. Jeżeli warunki pogodowe w dalszej części wegetacji będą sprzyjające, wzrost zbiorów może być jeszcze większy - informują analitycy banku BGŻ BNP Paribas.

Dla sadowników wzrost zbiorów oznacza przedłużenie problemów z zagospodarowaniem owoców w obliczu dalszego obowiązywania rosyjskiego embarga. Ważna w tym kontekście jest planowana kontynuacja programów wsparcia dla europejskich producentów, którą zapowiada Komisja Europejska.

Dodatkowo, dość korzystna sytuacja w przetwórstwie jabłek, przejawiająca się wysokim popytem na koncentrat jabłkowy w skali świata, oraz niskie jego zapasy, sprzyjać będą większemu skupowi jabłek. W minionym sezonie (2014/2015) wycofanie z rynku oraz większa sprzedaż do sektora przetwórczego stanowiły największy kanał zagospodarowania części produkcji utraconego rynku rosyjskiego. 

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI