Zbiór truskawek przez 12 miesięcy w roku? Metody wydłużenia produkcji

Autor: www.sadyogrody.pl 03 lipca 2015 14:16

Zbiór truskawek przez 12 miesięcy w roku? Metody wydłużenia produkcji www.shutterstock.com

- Producenci truskawek odmian powtarzających owocowanie dążą do wydłużenia zbiorów. Dostępne obecnie nowe techniki uprawy, jak również różnorodność odmian, stwarzają możliwość zbioru truskawek od początku marca do końca grudnia. W szklarni można zbiór tych owoców rozciągnąć nawet na 12 miesięcy – mówił Mariusz Padewski, z firmy doradczej DLV Plant, podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015.

Jak przyznał Mariusz Padewski właściwe prowadzenie truskawek odmian powtarzających owocowanie w polskim warunkach klimatycznych to duże wyzwanie dla plantatorów owoców. – Trudności w uprawie mogą być związane z pozyskaniem odpowiedniej jakości materiału nasadzeniowego, czyli typu sadzonek frigo lud doniczkowanych – dodał.

- Istotnym elementem jest zapewnienie prawidłowego nawożenia, dotyczącego konkretnej odmiany i rodzaju sadzonek. Również duże znaczenie ma kontrola klimatu oraz zapewnienie roślinom maksymalnej ilości światła pod osłonami – zaznaczył Mariusz Padewski. Dodał, że są to najważniejsze czynniki mające wpływ na prowadzenie truskawki odmian powtarzających owocowanie.

Wskaźnik pokrycia liściowego, czyli całkowita powierzchnia liści jest elementem odpowiedniego prowadzenia odmian powtarzających. – Ten wskaźnik kontroluje się w celu uzyskania optymalnego przechwytywania światła przez roślinę, aby otrzymać maksymalną produkcje powierzchni wegetatywnej – powiedział prelegent.

Jak zaznaczył ekspert, często producenci truskawek nie zdają sobie sprawy z wagi tego elementu. - Zbiegi usuwania liści wykonywane są bez żadnego monitorowania optymalnej powierzchni liści, a czynność tę wykonuje się ‘na oko’ – dodał przedstawiciel firmy DLV Plant.

- Jeśli wskaźnik powierzchni liści jest niski, to mniej światła jest przechwytywana przez roślinę, co powoduje słabsze wykształcenie się pyłku w kwiatach, a w konsekwencji słabsze zapylenie kwiatów. To przekłada się na obniżenie poziomu cukru w owocach oraz ich drobnienie, a w efekcie na niższe plony – oznajmił Mariusz Padewski. Dodał, że niewielka powierzchnia liści wpływa również na pękanie owoców, co często plantatorzy mylą z podobnym rezultatem spowodowanym przesadzonym nawadnianiem.

Zbyt duża całkowita powierzchnia liści może spowodować straty energii, wynikające z nadmiernej transpiracji. - To również przekłada się na obniżenie poziomu cukru w owocach, które stają się mniej słodkie. W takiej sytuacji, przy zbyt dużej powierzchni liści często uwidacznia się problem niekształtnych lub drobnych owoców, a także pojawiają się trudności z należytym kontrolowaniem chorób i szkodników pod osłonami – zaznaczył prelegent.

Zdaniem eksperta dla producentów truskawek odmian powtarzających pod osłonami dużym problemem jest nadmierny wzrost temperatury w okresie lata, co powoduje zahamowanie rozwoju odmian powtarzających owocowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM