Zapowiadają się duże zbiory jabłek

Autor: Rzeczpospolita 08 sierpnia 2016 10:51

Zapowiadają się duże zbiory jabłek fot. shutterstock

Polska ma duże szanse, by znów umocnić się na pozycji lidera unijnego rynku jabłek. Duża produkcja oznacza jednak niższe zyski sadowników - informuje Rzeczpospolita.

W 2015 r. na Polskę przypadało niemal co trzecie jabłko wyprodukowane w UE, co dało nam pozycję lidera. W tym roku udziały te mogą się ponownie zwiększyć, bo zbiory jabłek mają być rekordowe. GUS zakłada, że sięgną 3,5 mln ton. Jeżeli tak się stanie, to będą o 10 proc. wyższe niż przed rokiem i o niemal 70 proc. przekroczą te z 2005 r.

Rekordowych zbiorów, m.in. z powodu gradobić, które nawiedziły sady w wielu rejonach Polski, nie spodziewa się Związek Sadowników RR. Ale i tam przyznają, że jabłek będzie w tym roku dużo. A to oznacza spore kłopoty.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP mówi, że gdyby nie utrzymujące się od sierpnia 2014 roku rosyjskie embargo, a trafiało tam nawet 1 mln ton jabłek z Polski rocznie, nie mielibyśmy problemów z zagospodarowaniem tych owoców. Na razie jednak rynki alternatywne, które próbujemy zdobyć, nie są w stanie zrekompensować nam utraty Rosji.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM