Zapasy jabłek w Polsce o 6,5 proc. wyższe niż rok temu

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 08 kwietnia 2015 13:19

Zapasy jabłek w Polsce o 6,5 proc. wyższe niż rok temu fot. shutterstock

- Z danych WAPA wynika, że krajowe zapasy jabłek na początku marca ukształtowały się na poziomie 724 tys. t i były „tylko” o 6,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Dla porównania w analogicznym okresie miesiąc wcześniej były aż o 15,8 proc. wyższe w relacji rocznej - informują analitycy BGŻ.

W lutym dystrybucja jabłek w kraju wyniosła 292 tys. ton i była o 48 proc. większa w stosunku do analogicznego okresu 2013 r. Do zmniejszenia zapasów przyczynić się mogły zarówno większa konsumpcja jabłek w kraju jak i wysoki eksport do krajów nieunijnych (z wyłączeniem Rosji) oraz wycofanie części produkcji z rynku. Zmniejszenie się zapasów w analizowanym okresie było czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen tych owoców w kraju.

Polska była krajem, w którym dynamika spadku zapasów jabłek była największa. Jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej, lutowa sprzedaż jabłek była nieznacznie wyższa niż przed rokiem - o 2,6 proc. Mimo tego, zapasy na dzień 1 marca br. w krajach poza Polską wyniosły łącznie 2,143 mln. t i były o 10,7 proc. wyższe w stosunku do analogicznego okresu w 2014 r. (na początku lutego br. relacja ta wyniosła +9,1 proc. r/r).

W niektórych krajach takich jak Holandia, Wlk. Brytania czy też Czechy zapasy jabłek były nawet mniejsze w porównaniu z rokiem poprzednim. Wciąż największymi zapasami jabłek w Unii - o 16,6 proc. wyższymi niż rok wcześniej - charakteryzowały się Włochy - 963 tys. t.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM