XIX Dzień Otwarty w Sadzie Doświadczalnym SGGW (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 07 września 2015 12:06

W Sadzie Doświadczalnym Katedry Sadownictwa SGGW w Wilanowie już po raz XIX odbył się Dzień Otwarty w którym wzięli udział pracownicy naukowi oraz osoby związane z branżą sadowniczą. Uroczystego otwarcia dokonał prof. dr hab. Kazimierz Tomala wraz z Rektorem SGGW prof. dr hab. Alojzym Szymańskim.

- Produkcja rolnicza w naszym kraju postrzegana jest w Europie bardzo dobrze. Zajmujemy 3 miejsce na świecie w zakresie produkcji jabłek, tylko Chiny i Stany Zjednoczone nas prześcigają. Katedra Sadownictwa SGGW przewodzi w naszym kraju w zakresie zarówno nowych odmian, jak i procesów produkcyjnych – powiedział prof. dr hab. Alojzy Szymański, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- Wszyscy pamiętamy, że na bazie myśli prof. Pieniążka, następnie prof. Sadowskiego powstała kolejna myśl, która jest kreowana przez prof. dr hab. Kazimierza Tomalę. Wszystko idzie w jednym kierunku, czyli poprawy jakości produkcji jabłek w Polsce - dodał.

Prof. dr hab. Alojzy Szymański zaznaczył, że jabłka jest łatwo sprzedać tylko wtedy, gdy są organizacje, duże zrzeszenia i związki. - Polscy sadownicy poprzez takie zrzeszenia konkurują z innymi krajami na nowych rynkach. W tym roku problemem była susza, która spowodowała spadek produkcji rolniczej, w tym również jabłek – mówił Rektor SGGW w Warszawie.

W Dniu Otwartym Sadu Doświadczalnego SGGW uczestniczyli pracownicy naukowi, absolwenci i studenci, a także osoby związane z branżą sadowniczą. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firm chemicznych, producenci i dystrybutorzy nawozów, oraz środków ochrony roślin.

Podczas zwiedzania sadu omówiono przeprowadzane doświadczenia nawozowe, odmianowe, a także ochroną przed chorobami i szkodnikami. Odbyła się również prezentacja maszyn i urządzeń sadowniczych, m.in. opryskiwaczy, ciągników, kosiarek. Zaprezentowano konstrukcje podporowe i systemy przeciwgradowe, oraz platformy do zbioru owoców i tłoczenie soku z jabłek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM