Wzrosły ceny malin i porzeczek w skupach

Autor: BGŻ BNP Paribas 19 lipca 2016 13:31

Wzrosły ceny malin i porzeczek w skupach Wzrost cen od początku sezonu skupu jak i ich wysoki poziom w stosunku do roku poprzedniego, wskazywać mogą, że ich podaż nie jest tak wysoka jak oczekiwano wcześniej / fot. shutterstock

Sytuacja cenowa na rynku owoców miękkich zmienia się dość dynamicznie. Ceny porzeczek czarnych w ciągu dwóch ostatnich tygodni wzrosły o ok. 50 proc. do poziomu wynoszącego średnio 1,00 zł/kg (loco zakład). Mimo iż na początku sezonu ceny skupu były zbliżone do roku poprzedniego, w połowie lipca br. (11-12.07) były aż o 72 proc. wyższe niż przed rokiem - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że świadczyłoby to o mniejszej podaży tych owoców w bieżącym sezonie. Tendencje zmian są odwrotne do sezonu poprzedniego, kiedy w kolejnych tygodniach notowaliśmy spadki cen skupu.

Wzrosły również ceny malin do przetwórstwa. - Na początku sezonu skupu oferowane były w cenach niższych niż przed rokiem, natomiast według notowań IERiGŻ-PIB (za MRiRW) w dn. 11-12.07 cena loco zakład kształtowała się na poziomie 5,96-6,82 zł/kg w zależności od klasy jakości i była o 28 proc. wyższa niż rok wcześniej - przyznaje. 

- Była także o 7-9 proc. wyższa niż przed dwoma tygodniami. Wzrost cen od początku sezonu skupu jak i ich wysoki poziom w stosunku do roku poprzedniego, wskazywać mogą, że ich podaż nie jest tak wysoka jak oczekiwano wcześniej. Warto jednak zaznaczyć, że w poprzednim roku mieliśmy do czynienia z istotnym wzrostem cen malin w ciągu sezonu, dlatego też należy oczekiwać, iż mimo wysokich cen malin relacje cenowe w stosunku do poprzedniego sezonu w kolejnych tygodniach będą się zmniejszać - podsumował Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM