Wykryto kolejne przypadki plamistości czarnej cytrusów. Copa i Cogeca apelują do KE

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 11 marca 2016 14:21

Wykryto kolejne przypadki plamistości czarnej cytrusów. Copa i Cogeca apelują do KE fot. shutterstock.com

Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej wzywające do wzmocnienia unijnych środków zapobiegawczych, po tym jak na granicach wykryto ponad 100 przypadków tej wysoce zakaźnej choroby wśród importowanych cytrusów.

Z danych wynika, że wykryto 70 przypadków choroby w cytrusach przywiezionych z Urugwaju, 15 z RPA, 17 z Argentyny i 13 z Brazylii.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział, że "jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi zdecydowanych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej zakaźnej choroby, może ona pojawić się w UE. Ryzyko jest poważne. Z danych wynika, że na granicach wykryto 15 przypadków w cytrusach importowanych z RPA w 2015 r., 25 w 2014 r. i 35 w 2013 r. Ta liczba zdecydowanie przekracza dopuszczony przez Komisję limit pięciu przypadków, wyznaczony decyzją KE 2014/422, W tym roku odnotowaliśmy także 70 przypadków na granicach w cytrusach importowanych z Urugwaju, 17 z Argentyny i 13 z Brazylii. Jest to nie do przyjęcia. Sytuacja ta nie może się utrzymać. Obecnie stosowane środki  są niewystarczające."

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM