Włochy: Upały przyśpieszyły tegoroczne winobranie

Autor: PAP 06 sierpnia 2017 14:14

Włochy: Upały przyśpieszyły tegoroczne winobranie fot. shutterstock.com

Temperatura we Florencji, cieszącej się sławą najgorętszego włoskiego miasta, wyniosła niemal 39 stopni Celsjusza. Upały i susza przyspieszą też początek winobrania.

W Rzymie w tym tygodniu temperatura była nieco niższa - około 38 stopni.

W większości Włoch temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza i w 26 głównych miastach ogłoszono z tego powodu najwyższy stopień alertu.

W Toskanii, której krajobraz o tej porze roku opanowują kolory złota, w tym roku pola przypominają spalone grzanki, choć dopiero zaczął się sierpień.

Fala upałów oraz panująca wcześniej susza przyspieszyły tegoroczne winobranie, choć przez wiosenne chłody i gradobicia zbiory będą - jak szacuje włoski związek rolników Coldiretti - mniejsze o 10-15 proc. Dane z pierwszych miesięcy tego roku wskazują jednak, że eksport wzrośnie o niemal 5 proc. w stosunku do zeszłego roku, kiedy uzyskano z niego 5,6 mld euro.

Tradycyjnie początek winobrania uroczyście obchodzony jest na północy kraju, gdzie w piątek zebrano pierwsze kiście szczepu chardonnay w rodzinnej winnicy w rejonie Franciacorta koło Mediolanu.

Ale winobranie jest już w toku na Sycylii, a w co najmniej jednym miejscu w Piemoncie zaczęło się już 29 lipca.

Ocenia się, że w całych Włoszech winobranie rozpocznie się przeciętnie o 10 dni wcześniej.

Uprawa winorośli i produkcja wina daje we Włoszech zatrudnienie około 1,3 mln ludzi. W zeszłym roku ze sprzedaży wina uzyskano tam 10,5 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM