Wiosenne przymrozki. Straty w uprawach mogą być znaczne

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 19 kwietnia 2017 10:13

Wiosenne przymrozki. Straty w uprawach mogą być znaczne fot. shutterstock

Pogoda nie oszczędza sadowników. Po zeszłorocznych gradobiciach, wczesną wiosną nadeszły przymrozki. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl część sadów mocno ucierpiała.

- Najgorsza była noc z niedzieli na poniedziałek. Miejscami termometry pokazywały spadek temperatury nawet do - 9 stopni. Najwięcej ucierpiały gatunki, które były najbardziej zaawansowane w rozwoju - czereśnie, grusze, śliwy, porzeczki, maliny, agrest, brzoskwinie, niektóre odmiany jabłek i np. przyspieszane truskawki – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Jak mówi, zdecydowanie niższe temperatury były we wschodniej części kraju. - W tej chwili jeszcze bardzo trudno ocenić straty w skali całej Polski. Trzeba będzie jeszcze poczekać kilka dni – podsumował przedstawiciel sadowników. 

Paweł Pączka, prezes grupy producenckiej Galster, przyznaje, że na terenie Kujaw przymrozki sięgnęły -2 stopnie. - Na razie szkody nie są katastrofalne. Najbardziej obawiamy się strat w czereśni, bo jest teraz faza białego pąka - tłumaczy. 

Janusz Kawęczyński, prezes grupy Fruit-Group z okolic Błędowa stwierdził, że straty są konkretne. - Trudno na ten moment oszacować ze względu na to że do majowych ogrodników jeszcze prawie miesiąc czasu. Czereśnie zmarzły całkowicie, grusze w znacznym stopniu, jabłonie w zależności od odmiany - najgorzej Jonagoldy i Ligol. Mamy bardzo trudny sezon, niezwykły - skomentował Janusz Kawęczyński. 

Przeczytaj również: ZSRP apeluje o uruchomienie mechanizmów pomocowych w związku z przymrozkami

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM