Wiosenna ocena stanu upraw ogrodniczych. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 08 czerwca 2016 10:46

Wiosenna ocena stanu upraw ogrodniczych. Analiza BGŻ BNP Paribas

- Według ocen rzeczoznawców GUS (koniec maja 2016 r.) stan i zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych wiosną były dość zróżnicowane w zależności od regionu, gatunku i odmiany. Na ogół nie zaobserwowano jednak istotnych strat - mówi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

W 2016 r. nie zanotowano wiosennych przymrozków na większą skalę, chociaż występowały one lokalnie.

- Po ubiegłorocznej suszy i tegorocznych mrozach wiele plantacji truskawek było w słabej kondycji, a część z nich została nawet zlikwidowana. Mimo tego GUS ocenia, że powierzchnia uprawy truskawek jest zbliżona do tej w roku poprzednim, a stan większości plantacji jest dobry. Przy sprzyjających warunkach do dalszej wegetacji można spodziewać się dobrych zbiorów tego gatunku owoców - tłumaczy. 

Dodaje, że ubiegłoroczna susza wpłynęła również niekorzystnie na stan plantacji malin. - Rośliny po ubiegłorocznym sezonie były znacznie osłabione, a zdarzało się, że jesienne odmiany malin zasychały przed końcem owocowania. Można oceniać, że jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające zbiory malin wyraźnie wzrosną r/r, nie wiadomo jednak czy powrócą do poziomu sprzed dwóch lat - przyznał ekspert. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM