Więcej winogron w Turcji

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports USDA 05 grudnia 2016 15:18

Więcej winogron w Turcji fot. shutterstock

W sezonie 2016/2017 prognozowane zbiory winogron w Turcji to 2,35 mln ton, czyli sporo więcej wobec poprzedniego sezonu, kiedy produkcja wyniosła 2,05 mln ton - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports USDA.

Spożycie winogron na tureckim rynku wynosi około 35 kg/osobę rocznie i co ciekawe to właśnie one są na pierwszym miejscu pod względem spożycia owoców w tym kraju.

Przy czym około 53 proc. łącznych zbiorów konsumowane jest w postaci świeżych owoców deserowych, a około 36 proc. to konsumpcja ich przetworów – rodzynek. W bieżącym sezonie spożycie winogron łącznie w Turcji oszacowano na 2,1 mln ton. Niewielki jest eksport tych owoców w stosunku do zbiorów – na bieżący sezon szacowany jest na poziomie 250 tys. ton, a w poprzednim wysłano około 177 tys. ton.

Tureckie owoce kierowane są przede wszystkim na rynek rosyjski – około 68 proc. łącznej wysyłki, a także do Niemiec, na Białoruś i do Arabii Saudyjskiej. Po raz pierwszy z uwagi na wprowadzone pod koniec zeszłego roku rosyjskie embargo (listopad 2015 r.) tureckie winogrona trafiły na rynek ukraiński, gruziński oraz kazachski. Import jest na minimalnym poziomie - w minionym sezonie sprowadzono 844 tony tych owoców, głownie z Chile czy Iranu

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM