Wiceprezes Janfruit: Produkcja deserowa czarnej porzeczki ma przyszłość (zdjęcia)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 07 sierpnia 2015 10:15

- Produkcja deserowa czarnej porzeczki jest jak najbardziej opłacalna. Obecnie prowadzimy rozmowy z kupcami z Zachodniej Europy, którzy są poważnie zainteresowani takimi owocami. W tej chwili porzeczkę głównie eksportujemy na Wschód. Uważam, że w takiej formie uprawa miałaby ogromną przyszłość – mówił Łukasz Dominiak, wiceprezes zarządu grupy producenckiej Janfruit na wyjeździe studyjnym dziennikarzy organizowanym przez ARiMR.

Jak twierdzi Łukasz Dominiak, początki grupy Janfruit były ciężkie. – Założyliśmy grupę rodzinnie. Jednak z czasem zauważyliśmy, że to za mało i chcieliśmy dołączać do nas kolejnych wspólników. Nie było to łatwe, producenci zastanawiali się co będzie się dalej działo po wstąpieniu do grupy. Proces przyjmowania nowych wspólników trwał pięć lat. Teraz jest nas blisko 90 osób. Producenci zauważyli, że są korzyści wynikające ze zrzeszania się. Już prawie dwa lata jesteśmy organizacją producencką – skomentował.

- Wykorzystując potencjał, jaki udało nam się wspólnie stworzyć, możemy rozłożyć handel na 12 miesięcy w roku w związku z czym możemy podawać na rynek ogromne ilości owoców stanowiące dwucyfrowy ułamek produkcji krajowej – dodał.

W ofercie grupy producenckiej Janfruit są wszystkie owoce krajowe. – W tym roku rozpoczęliśmy handel na większą skalę owocami miękkimi, deserowymi. Dotychczas głównie były to owoce przemysłowe, jednak teraz udało nam się nawiązać współpracę z jedną z sieci handlowych. Zaczęliśmy od truskawek, później agrest, malina, porzeczka – też jako owoce deserowe. Jednak wymaga to więcej pracy, ponieważ owoce wysokiej jakości muszą być zrywane ręcznie. Nie są to duże ilości, ponieważ klienci wymagają, żeby towar był certyfikowany, najlepiej z Global Gap. Reszta owoców jest zbierana przez producentów kombajnami – dodał Dominiak.

Jak wygląda współpraca z sieciami handlowymi?

- Współpraca z sieciami jest trudna. Trzeba sprostać szeregowi wymagań jednak to popłaca, ponieważ cały rok można sprzedawać owoce. Gdyby nie sieci, nie moglibyśmy sprzedawać w tej chwili dużych ilości. Dziennie sprzedajemy około 100 t owoców. Da się negocjować z sieciami ceny, jednak to również nie jest łatwe. Takie są prawa rynku, jeżeli sieci chcą kupić a my nie jesteśmy w stanie taniej dostarczyć to oferują wyższe ceny. Mają wielu dostawców i nie my dyktujemy warunki. Uogólniając współpraca jest zadowalająca – podsumował Łukasz Dominiak.

Embargo wpłynęło na funkcjonowanie grupy. – Ceny zakupu jabłek od producentów na jesieni ubiegłego roku były drastycznie niskie. Uruchomiono dotacje na wycofywanie owoców z rynku, jednak ceny początkowo były nie do przyjęcia. W tym momencie staramy się szukać nowych rynków zbytu. Stale powiększamy kadrę handlowców, penetrujemy rynki azjatyckie, afrykańskie. W ubiegłym sezonie wysłaliśmy pierwsze próby. Owoce doszły w dobrej kondycji, a niektórzy dziwili się, jak to możliwe, że polskie jabłka są w Wietnamie. Rozmowy, które prowadzimy są obiecujące, mamy wiele zapytań dotyczących kolejnego sezonu - jestem dobrej myśli. Musimy jednak zwrócić uwagę na strukturę odmianową naszych jabłek i dostosować ją do oczekiwań rynków trzecich -  zaznaczył wiceprezes grupy.

Grupa otrzymała 75 proc. dofinansowania. – Uzyskaliśmy wsparcie w wysokości 79 840 mln zł. Cała inwestycja w bazę przechowalniczą kosztowała przeszło 100 mln. Za te pieniądze udało nam się utworzyć cały obiekt, zakupić samochody ciężarowe, maszyny do zbiorów owoców, które są w gospodarstwach wspólników, skrzyniopalety, chłodnie – wyliczał.

Grupa "Janfruit" z siedzibą w Dąbrówce Nowej w gminie Błedów, decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego 28 stycznia 2009 r. otrzymała status wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw i rozpoczęła realizację 5-letniego planu dochodzenia do uznania.

Po zakończeniu realizacji planu dochodzenia do uznania z końcem 2013 r. Grupa została uznana 15 kwietnia 2014 r. za organizację producentów owoców i warzyw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM