Warto zainwestować w produkcję owoców świdośliwy olcholistnej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 czerwca 2015 15:51

Warto zainwestować w produkcję owoców świdośliwy olcholistnej www.shutterstock.com

Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) jest w Polsce jeszcze mało znanym gatunkiem krzewów owocowych. Pierwsze nasadzenia świdośliwy zostały wykonane w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach, należącym do Instytutu Ogrodnictwa.

- W Instytucie opracowano nowy gatunek owocu - świdośliwę. Jest to nowa roślina sadownicza o owocach jagodowych, które dojrzewają w czerwcu i nadają się zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak i do przetwórstwa - powiedział prof. dr hab. Franciszek Adamicki, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa, podczas konferencji ,,Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa”.

Przeprowadzone badania w Instytucie Ogrodnictwa pozwoliły na zapoznanie się z możliwością upraw tego krzewu na skalę towarową w naszym kraju. Ponadto określono przydatność zagospodarowania owoców przez przemysł przetwórczy. Świdośliwa olcholistna jest jeszcze gatunkiem mało rozpowszechnionym w krajach Europy. Największe plantację świdośliwy na skalę towarową zlokalizowane są w Kanadzie.

Na plantacjach towarowych warto uprawiać kilka różnych odmian równocześnie, różniących się terminem dojrzewania owoców. Obecnie do uprawy polecane są odmiany ‘Martin’, ‘Nelson’, ‘Northline’, ‘Smoky’ oraz ‘Thiessen’.

Owoce świdośliwy są soczyste i słodkie. Wyglądem zbliżone są do owoców aronii lub czarnej porzeczki. W zależności od odmiany posiadają barwę od purpurowej poprzez ciemnoczerwoną bądź ciemnogranatową, z delikatnym woskowym nalotem. Jagody dojrzewają zwykle równomiernie. Zbiór pierwszych owoców można przeprowadzać już pod koniec czerwca i początku lipca.

Gatunek ten nie ma dużych wymagań w stosunku do gleby, może być uprawiany nawet na glebach lekkich. Jednak na glebach ubogich w składniki pokarmowe, krzewy późno wchodzą w okres owocowania. Przy zakładaniu plantacji należy unikać stanowisk podmokłych. Świdośliwa najlepiej rośnie na podłożu o pH 6,2-7,5.

Świdośliwa olcholistna jest uznawana za gatunek odporny na mróz, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w zimniejszych rejonach kraju. Wiosną ze względu na późniejszy termin kwitnienia (koniec kwietnia-początek maja), w mniejszym stopniu jest narażona na wiosenne przymrozki.

Krzewy świdośliwy są długowieczne, na jednym stanowisku mogą rosnąć ponad 20 lat. Dlatego do zakładania uprawy należy wybierać wyłącznie zdrowy materiał szkółkarski. Na plantacjach towarowych zaleca się prowadzenie roślin w rozstawie 4,5-5,0 m x 0,75-1,0 m. Krzewy świdośliwy wymagają cięcia prześwietlającego, podczas którego wycina się najstarsze pędy, a także uszkodzone bądź leżące na ziemi.

W okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania owoców plantację należy nawadniać. Niedobór wody w tym czasie powoduje mniejsze owocowanie. Z uprawy świdośliwy, w pełni owocowania można zebrać plon wielkości 6-8 t/ha. Zbiór na plantacjach towarowych przeprowadza się przy pomocy kombajnów. Owoce ze zbioru maszynowego nie nadają się do sprzedaży jako deserowe, gdyż są otrząsane bez szypułki (pojedynczo). Na rynek świeży jagody powinny być zbierane całymi gronami.

Owoce świdośliwy są delikatne i źle znoszą daleki transport. Mogą być przechowywane w temperaturze blisko 0 st.C jedynie przez kilka dni. Owoce stanowią doskonały surowiec do przetwórstwa – wyrobu konfitur, soków, wina, nalewek, bądź mrożonek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM