Warto zainteresować się uprawą róży na owoce

Autor: www.sadyogrody.pl 09 lutego 2017 09:12

Warto zainteresować się uprawą róży na owoce fot. shutterstock.com

- Owoce róży zawierają szereg związków bioaktywnych, m.in. wit. C, polifenole i karotenoidy, ale również inne – cukry, peptydy, związki mineralne oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (występujące w nasionach). Dlatego też w ostatnim czasie notuje się coraz większe zainteresowanie owocami tego gatunku przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego – mówiła dr hab. Bożena Matysiak, prof. nadzw. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas konferencji „Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy” na TSW 2017.

Owoce wielu gatunków róż są bogate w składniki biologicznie aktywne, mające właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Konsumenci bardzo dobrze akceptują różnego rodzaju produkty na bazie owoców róży, ponieważ są to produkty naturalne, a ponadto związki bioaktywne, które występują w owocach mają działanie synergistyczne, więc oddziaływanie na zdrowie człowieka jest zdecydowanie lepsze niż syntetycznych związków – mówiła prelegentka.

Największym światowym producentem owoców róż jest Chile. W Europie (głównie Szwecja, Dania) produkuje się około 11 tys. ton owoców róży rocznie. Dużym potentatem w produkcji owoców tego gatunku jest również Kanada. W Polsce owoce róży pozyskiwane są z wyselekcjonowanych odmian, ale również producenci zakładają plantacje z gatunków. Uprawy towarowe zlokalizowane są w południowo-zachodnich regionach kraju (róża pomarszczona) i w Polsce północno-wschodniej (róża dzika).

- Z wyselekcjonowanych na Słowacji odmian, znana w uprawie jest ‘Karpatia’ (pochodząca od róży jabłkowatej), a także na mniejszą skalę odmiana ‘Konstancin’ – zawierająca bardzo dużo witaminy C. Wyselekcjonowane typy i odmiany róży można rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki zielne, zdrewniałe lub w kulturach in vitro – mówiła dr Matysiak.

Pod uprawę tego gatunku należy przeznaczać stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione. Róże nie tolerują gleb podmokłych. Należy pamiętać, że róże dobrze rosną na podłożu przepuszczalnym i zasobnym w materię organiczną. Na plantacjach towarowych krzewy sadzone są w rozstawie od 0,7 m do 3–4 m (rozstawa powinna być dostosowana pod zbiór mechaniczny).

– W Polsce przeważnie plantacje prowadzone są w sposób ekologiczny, czyli bez nawożenia mineralnego. Niemniej jednak rośliny nawożone związkami mineralnymi lepiej plonują. W pierwszym roku zaleca się wprowadzić większa zawartość fosforu, która stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Natomiast w kolejnych latach zwiększyć nawożenie potasem, azotem – w celu poprawy wybarwienia owoców – zaznaczyła.

Owoce róży dojrzewają pod koniec września. Pierwsze plony pojawiają się zazwyczaj w 3-4 roku prowadzenia uprawy. Najwyższe plonowanie przypada na 4-6 rok. Dr Matysiak zaznaczyła, że w Niemczech rekordowe plony wyniosły 8 kg z 1 rośliny (mieszaniec PiRo 3). W Szwecji zbiera się 2-3 t z ha (róża sina i rdzawa), a w warunkach kanadyjskich 3,6 t z ha (róża karolińska 4-ty rok uprawy). Natomiast w Polsce pozyskiwano 1-1,5 t z ha (róża dzika) do 4 ton z ha (róża pomarszczona).

Róże owocowe są bardziej odporne na patogeny w porównaniu do róż o dekoracyjnych kwiatach. Najczęściej występującą chorobą na plantacjach towarowych jest czarna plamistość (Diplocarpon rosae), natomiast rzadziej – mączniak prawdziwy i rdza. Ze szkodników największe zagrożenie stwarza nasionnica różówka, której larwy uszkadzają owoce (5-20 proc. róża pomarszczona, 50 proc. róża dzika). Liczebność tego szkodnika można ograniczać poprzez odłowy na żółte pułapki lepowe, spulchnianie gleby przed wylotem muchówek, a także systematycznie zbieranie owoców w miarę ich dojrzewania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM