WAPA prognozuje spadek zbiorów gruszek na półkuli południowej w nowym sezonie

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 24 lutego 2017 11:03

WAPA prognozuje spadek zbiorów gruszek na półkuli południowej w nowym sezonie fot. shutterstock

Eksperci WAPA oszacowali wstępne prognozy zbiorów gruszek na półkuli południowej w 2017 roku. Według obliczeń zbiory mogą spaść do rekordowo niskiego poziomu – informuje fruit-inform.com.

Według wstępnych szacunków WAPA, w sezonie 2017/2018 zbiory gruszek na półkuli południowej wyniosą 1,341 tys. ton co stanowi 2 proc. spadek w porównaniu do sezonu poprzedniego i 7 proc. spadek biorąc pod uwagę średnią z ostatnich pięciu lat.

Mniejsze zbiory przewiduje się niemal we wszystkich krajach. W Argentynie, która jest liderem w produkcji gruszek na półkuli południowej, zbiory wyniosą 811 tys. ton co oznacza 3 proc. spadek w porównaniu do sezonu poprzedniego i 18 proc. do średnich wyników z ostatnich pięciu lat.

Ogrodnicy z RPA według wstępnych szacunków zbiorą 440 tys. ton, co będzie wynikiem o 1 proc. mniejszym niż rok wcześniej.

W Chile zebranych zostanie 179 tys. ton gruszek. Jest to jeden z nielicznych krajów, który zwiększy produkcję jednak nie znacznie bo o 1 proc.

Ogólny spadek produkcji, według ekspertów WAPA, będzie miało negatywny wpływ na eksport gruszek. Według prognoz w sezonie 2017/2018 kraje półkuli południowej wyeksportują 660 tys. ton tych owoców, czyli o 6 proc. mniej niż w poprzednim sezonie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM