W Polsce w dalszym ciągu są rekordowo duże zapasy jabłek

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 02 sierpnia 2016 08:45

W Polsce w dalszym ciągu są rekordowo duże zapasy jabłek Jak się okazuje w Polsce w dalszym ciągu przechowywane są relatywnie duże zapasy jabłek / fot. shutterstock

Tegoroczny sezon jabłkowy nie był łatwy dla producentów. Zmagali się z wysokimi zapasami, niskimi cenami i popytem. Jak się okazuje w Polsce w dalszym ciągu są rekordowo duże zapasy jabłek.

Według danych WAPA w polskich przechowalniach jest jeszcze 59 tys. ton jabłek. Zapasy jabłek na początku lipca bieżącego roku są znacznie wyższe niż w ostatnich 10-ciu latach. Warto podkreślić, że w analogicznym okresie rok wcześniej, polscy sadownicy przetrzymywali 30 tys. ton owoców.  

WAPA szacuje, że w polskich przechowalniach najwięcej jest jabłek odmiany 'idared' - 25 tys. ton, 'golden delicious' - 10 tys. ton i 'jonagold' - 6 tys. ton. Polscy ogrodnicy przetrzymują jeszcze po 5 tys. ton jabłek odmian 'gloster' i 'ligol',  3 tys. ton 'szampiona' oraz 5 tys. ton jabłek innych odmian. 

Obecnie popyt na jabłka z zeszłorocznym zbiorów jest relatywnie niski. Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się owoce odmian letnich z tegorocznych zbiorów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM