W Kazachstanie powstaną intensywne sady

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2016 14:14

W Kazachstanie powstaną intensywne sady Producenci jabłek z Kazachstanu chcą zwiększyć swój udział na lokalnym rynku a głównym celem jest zminimalizowanie zależności od importowanych jabłek / fot. A.Gwara

Producenci jabłek z Kazachstanu chcą zwiększyć swój udział na lokalnym rynku a głównym celem jest zminimalizowanie zależności od importowanych jabłek – podaje fruit-inform.com.

Zdaniem ekspertów obecnie obszar pod uprawę owoców ziarnkowych i pestkowych zajmuje w Kazachstanie 40 tys. hektarów z czego mniej niż 32 tys. hektarów stanowią same jabłonie.  Udział intensywnych sadów w tej chwili nie przekracza 11 proc.

Głównym celem Kazachstanu jest zminimalizowanie zależności od importu w ciągu najbliższych czterech lat. Aby to zrobić uruchomiono program państwowy, którego celem jest pomoc w tworzeniu nowych intensywnych sadów oraz karczowanie starych i nieefektywnych.

Zgodnie z założeniami do 2020 roku udział intensywnych sadów wzrośnie do 55 proc., co znacznie wpłynie na zwiększenie produkcji i udziału krajowych jabłek na lokalnym rynku, wypierając przy tym import.

Obecnie udział importowanych jabłek w Kazachstanie stanowi 55 proc. Według planów do 2020 roku wielkość ta spadnie do 5 proc. Ponadto wzrost produkcji pozwoli zaspokoić nie tylko zapotrzebowanie rynku zewnętrznego ale także zdobywać nowe rynki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM