W Holandii wielkość zbiorów gruszek przewyższyła zbiory jabłek

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl/ FAMMU/FAPA na podstawie: Freshplaza 17 grudnia 2014 12:47

W ciągu ostatnich 25 lat produkcja gruszek w Holandii potroiła się, a powierzchnia upraw tych owoców w okresie od roku 1989 do roku 2014 wzrosła z 5 tys. ha do 8,6 tys. ha obecnie. Wydajność zbiorów z 1 ha wynosi obecnie 38 ton, a jeszcze 25 lat temu wynosiła jedynie połowę tego - informuje portalspozywczy.pl za FAMMU/FAPA na podstawie: Freshplaza.

Łącznie w roku 2013 Holendrzy zebrali 327 tys. ton gruszek, a na bieżący rok szacowana jest produkcja na poziomie bardzo zbliżonym. Tym samym po raz pierwszy wielkość zbiorów gruszek przewyższyła w tym kraju zbiory jabłek, których w roku 2013 zebrano 314 tys. ton.

W przeciwieństwie do gruszek w okresie ostatnich 25 lat powierzchnia sadów w Holandii zredukowana została do jedynie 7,8 tys. ha, wobec ponad 17 tys. ha wcześniej. Średnie plonowanie z 1 ha w wypadku jabłek wynosi obecnie 40 ton. O tyle ile jabłka są w miarę popularne wśród holenderskich konsumentów, około 16 proc. z nich spożywa te owoce to w przypadku gruszek są one mniej popularne - zaledwie z 2 proc. udziałem w konsumpcji na rynku.

Znakomita większość gruszek zaś kierowana jest na eksport – w minionym roku wysłano ich w sumie ponad 140 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM