W ciągu najbliższej dekady uprawa borówek wciąż będzie opłacalna (video)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 25 maja 2016 09:21

W ciągu najbliższej dekady uprawa borówek wciąż będzie opłacalna (video) Pior Milewski, prezes zarządu firmy Milbor; fot. P.Pawłowski (ŻelaznaStudio)

- W drastycznym tempie rośnie liczba nowych nasadzeń borówki wysokiej - zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Jednak wzrasta także konsumpcja i rośnie potencjał eksport. Dlatego w ciągu najbliższej dekady uprawa borówek wciąż będzie opłacalna dla polskich plantatorów - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Pior Milewski, prezes zarządu firmy Milbor.

Konsumpcja borówek w Europie jest kilkakrotnie niższa niż w USA, więc wciąż mamy potencjał wzrostu. Rośnie eksport borówek i stale przybywa nowych rynków zbytu. - Z niecierpliwością czekamy na otwarcie rynku rosyjskiego - dodaje.

Jedyne co w krótkim czasie może wpłynąć na opłacalność produkcji borówek są rosnące koszty pracy. - Planowane zmiany w procesie zatrudniania cudzoziemców mogą spowodować wzrosty wynagrodzeń i tym samym wpłynąć na wyższe koszty produkcji - przyznaje Piotr Milewski.

Jego zdaniem w ciągu najbliższej dekady uprawa borówek wciąż będzie opłacalna dla polskich plantatorów. Trzeba jedna zwrócić uwagę na jakość owoców i dobór odmian. - Wielu plantatorów nie zdaje sobie sprawy, że wiele popularnych odmian, jak np. Bluecrop są zagrożone wykreśleniem z listy odmian preferowanych przez zachodnie sieci handlowe. Warto mieć to na względzie planując nowe nasadzenia - mówi Milewski.

Podkreśla, że odbiorcy zachodni mają spore problemy z jakością owoców odmiany Bluecrop. 

Milbor Sp. z o.o. od ponad 10 lat uprawia borówki w powiecie płońskim na Mazowszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM